آشنایی با بیماری های قلبی، انواع، علائم و روش‌های درمان

بیماری های قلبی، یکی از شایع‌ترین انواع بیماری‌ها در دنیای امروزی هستند. در این مقاله به بررسی انواع، علائم و روش‌های درمان این بیماری‌ها پرداخته‌ایم.

گسترش جهانی بیماری های قلبی؛ یک چالش در علم پزشکی

بیماری های قلبی به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر جهانی شناخته شده‌اند. این بیماری‌ها گروه گسترده‌ای از اختلالات بیماری قلبی را شامل می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به حمله قلبی، نارسایی قلبی و بیماری‌های عروقی اشاره کرد. علل این بیماری‌ها متنوع بوده و از عوامل ژنتیک و ابتلا به بیماری‌های مزمن مثل دیابت و چاقی گرفته تا عوامل رفتاری مانند سیگار کشیدن و فعالیت بدنی کم را شامل می‌شوند.

در این مقاله به بررسی انواع بیماری قلبی، علائم و روش‌های درمان آن‌ها پرداخته‌ایم، پس تا انتها این مقاله در صدای فارس همراه ما باشید. با در نظر گرفتن اهمیت بیماری های قلبی در زندگی امروزی، آگاهی از این موضوع نه تنها می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها کمک کند بلکه در مدیریت و درمان بهتر آنها نیز موثر خواهد بود.

انواع بیماری های قلبی

بیماری قلبی گروه وسیعی از اختلالات و مشکلات قلبی را شامل می‌شوند، بنابراین در این بخش به بررسی انواع آن‌ها پرداخته‌ایم که شامل موارد زیر است:

۱. بیماری عروق کرونر (Coronary Heart Disease)

آنژین قلبی (درد قلبی): در این بیماری، در بخش‌هایی از قلب به علت لخته‌ها یا تنگ شدن عروق قلبی، خون‌رسانی کاهش پیدا می‌کند و فرد دچار قلب درد می‌شود.

حمله قلبی (HMI): اختلال در عملکرد و یا از کار افتادن بخشی از عضلات قلب به دلیل توقف جریان خون، باعث بروز حمله قلبی خواهد شد.

۲. بیماری های تنظیم ضربان قلب

آریتمی‌ها: بروز ناهنجاری‌ها در سیگنال‌های الکتریکی که ضربان قلب را کنترل می‌کنند، باعث بروز آریتمی خواهد شد.

تاخیر یا تسریع ضربان قلب: ناهنجاری در نحوه عملکرد گره سینوسی (عصب اصلی کنترل‌کننده ضربان قلب) باعث بروز بیماری های قلبی خواهد شد.

۳. بیماری‌های مربوط به عضلات قلب

بیماری ماهیچه قلب (Cardiomyopathy): در این بیماری، قلب نمی‌تواند خون کافی پمپاژ کند. این موضوع ممکن است که به علت بزرگی بیش از حد قلب یا ضعف عضلات آن بروز پیدا کند.

التهاب قلب (myocardium): التهاب عضله قلب می‌تواند باعث بروز اختلالات و بیماری های قلبی شود. این بیماری ممکن است از نوع عفونی و یا غیر عفونی باشد.

۴. بیماری‌های مربوط به دریچه قلب

تنگی دریچه‌ میترال: تنگی یا نقص در عملکرد دریچه میترال می‌تواند باعث پمپاژ ناقص خون و بروز بیماری های قلبی شود.

۵. بیماری‌های عروقی

تصلب شرایین (atherosclerosis): در این بیماری، تجمع چربی، کلسیم و مواد دیگر در دیواره عروق باعث انسداد رگ‌های خونی قلب می‌شود.

۶. بیماری‌های خونی

فشار خون بالا (Hypertension): افزایش فشار خون مداوم که ممکن است باعث مشکلات قلبی و عروقی شود.

فشار خون پایین (Hypotension): کاهش فشار خون ممکن است منجر به کاهش عرض عروق قلبی و عدم توانایی در پمپاژ خون شود.

همچنین، عواملی مانند ژنتیک، دیابت، چربی خون بالا، سیگار کشیدن، چاقی و فعالیت بدنی ناکافی نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی دارند. اگر علائم و نشانه‌هایی دارید که شما را به داشتن بیماری‌های قلبی مشکوک کرده‌ است، حتما به پزشک مراجعه نمایید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین علائم بیماری های قلبی خواهیم پرداخت.

علائم بیماری های قلبی

علائم بیماری های قلبی ممکن است متنوع باشند و به علت، نوع و شدت بیماری بستگی داشته باشند. اگر هر گونه علامت یا نشانه مشکوک به مشکلات قلبی تجربه کرده‌اید، باید به سرعت با پزشک متخصص مشورت کنید. در زیر، علائم و نشانه‌های مهم بیماری‌های قلبی ذکر شده‌اند:

علائم بیماری های قلبی
 • درد یا فشار در قسمت فوقانی بدن: درد یا فشار در ناحیه سینه، ممکن است به عنوان آنژین یا درد قلبی شناخته شود. این درد ممکن است به سمت دست، شانه، بازو، فک پایین، پشت گردن و یا شکم گسترش یابد.
 • خستگی و ضعف: احساس خستگی یا ضعف مداوم ممکن است نشانه بیماری قلبی باشد.
 • تنگی نفس و تنفس شدید: تنفس سریع و شدید و یا نفس کشیدن همراه با درد قفسه سینه ممکن است نشانه اختلالات قلبی باشد.
 • احساس سرگیجه یا طپش قلب:  احساس سرگیجه، ضعف بدنی یا طپش قلب ممکن است نشانه مشکلات قلبی باشد.
 • سرفه زدن: سرفه کردن شدید به علت احساس خفگی و حتی حس کردن نبض شدید در گلو می‌تواند از علائم بیماری‌ قلبی باشد.
 • احساس گرمی یا تعریق: احساس گرمای ناشی از تعریق بی‌دلیل، ممکن است به مشکلات قلبی اشاره داشته باشد.
 • احساس تهوع یا استفراغ
 • تغییرات بی‌دلیل رنگ پوست
 • خشکی دهان

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که علائم بیماری های قلبی در زنان و مردان ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. همچنین، بعضی از بیماری‌های قلبی ممکن است بدون علائم و نشانه‌های واضح بروز پیدا کنند. بنابراین، در صورتی که شما یا فردی از نزدیکان شما، علائمی از این دست را تجربه کرده‌اید، بهتر است فورا به پزشک مراجعه کنید. اطمینان از وضعیت سلامت قلبی می‌تواند با انجام تست‌های تشخیصی، توسط پزشک انجام شود.

درمان بیماری های قلبی

چه کسانی مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند؟

درصد ابتلا به بیماری قلبی برای تمام افراد، یکسان نیست. در ادامه به بررسی مواردی پرداخته‌ایم که خطر ابتلا به این دسته از بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و شامل موارد زیر است:

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • بالا رفتن سن
 • اضافه وزن و چاقی
 • سوابق ژنتیکی و خانوادگی
 • فعالیت بدنی ناکافی
 • استرس و افسردگی
 • مصرف بیش از حد الکل   

انواع روش های درمان بیماری های قلبی

درمان بیماری های قلبی وابسته به عواملی نظیر نوع بیماری، شدت آن و شرایط فیزیکی و پزشکی فرد مبتلا است. روش‌های درمان‌ ممکن است از تغییرات در سبک زندگی و داروهای متنوع گرفته تا روش‌های جراحی را شامل شوند. در زیر، چندین روش درمانی متداول برای بیماری های قلبی ذکر شده‌ است:

ایجاد تغییر در سبک زندگی

تغییر در رژیم غذایی: عمل کردن به رژیم غذایی سالم و کاهش مصرف نمک و چربی می‌تواند به بهبود سلامت قلب کمک کند.

تمرینات ورزشی متعادل: فعالیت‌ های ورزشی متعادل مثل پیاده‌روی، شنا و یا دوچرخه‌سواری می‌توانند به بهبود عملکرد قلب و عروق کمک کنند.

کاهش استرس: مدیریت استرس و انجام تکنیک‌های آرامش‌بخش مثل مدیتیشن و یوگا در درمان بیماری های قلبی موثر هستند.

داروها

داروهای ضد انعقاد خون: استفاده از داروهایی که به کاهش لخته‌های خون کمک کنند مانند آسپرین یا کلوپیدوگرل می‌توانند در کنترل بیماری های قلبی موثر باشند.

داروهای کنترل فشار خون: دسته‌های مختلف داروهای کاهش فشار خون مثل بتابلاکرها، دیورتیک‌ها در درمان و کنترل بعضی از بیماری های قلبی استفاده می‌شوند.

تصویربرداری و جراحی

آنژیوگرافی: استفاده از رنگ آمیزی و تصاویر رادیولوژیک برای تشخیص و تصحیح مشکلات عروق قلبی.

عمل جراحی شریان کرونر (CABG): در این عمل جراحی یک رگ سالم از بخش‌های دیگر بدن برداشته و به رگ قلبی مسدود شده پیوند زده میشود.

توجه داشته باشید که درمان بیماری قلبی باید توسط پزشک متخصص صورت بگیرد. انتخاب روش درمان به نوع بیماری، شدت، عوارض جانبی احتمالی و شرایط فیزیکی فرد بستگی دارد. همچنین، پزشک ممکن است با گذشت زمان، تغییراتی در روند درمان ایجاد کند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

گسترش جهانی بیماری قلبی

سخن پایانی

در پایان ، لازم است بر این واقعیت که بیماری قلبی یکی از بزرگترین چالش‌های سلامت جهانی محسوب می‌شوند، تاکید کنیم. این بیماری ‌ها، به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در جهان، تاثیرات عمیق و گسترده‌ای بر زندگی انسان‌ها دارند. با توجه به پیشرفت ‌های علم پزشکی و فناوری در حوزه قلب و عروق، شناخت بهتری از انواع بیماری‌ های قلبی و راهکارهای موثرتری برای پیشگیری، تشخیص و درمان آنها پدید آمده است.