ملی‌پوشان از حاشیه دوری کنند/ تمرکز همه باید کسب سهمیه باشد

مدیر پیشین تیم‌های ملی دوومیدانی گفت: امیدوارم ملی پوشان در این شرایط بخاطر خودشان هم که شده از حاشیه دوری کنند و بیشتر تمرکز خود را روی کسب سهمیه بگذارند.

مهر: با توجه به در پیش بودن بازی‌های المپیک تمام ورزشکاران ایران برای رسیدن به این بازیها از ابتدای سال با حریفان خود رقابت را آغاز کردند. دوومیدانی که در المپیک لندن توانست برای نخستین بار مدال نقره را کسب کند یکی از رشته‌های پرامید برای کسب سهمیه المپیک است. در حال حاضر فرزانه فصیحی تنها دوومیدانی کار ایران است که سهمیه المپیک خود را قطعی کرده و حسن تفتیان، حمیده اسماعیل‌نژاد، مهدی صابری، مهدی پیرجهان و حسین رسولی در رنکینگ سهمیه حضور دارند و باید برای کسب ورودی این بازیها امتیاز خود را بالا ببرند.

اخیرا مسابقات بین المللی دوومیدانی درحالی به میزبانی دبی به پایان رسید که در جریان این رقابتها حسن تفتیان دونده ۱۰۰ متر ایران با ثبت زمان ۱۰.۳۰ در جایگاه پنجم ایستاد؛ حمیده اسماعیل نژاد دیگر نماینده کشورمان نیز در ماده ۱۰۰ متر بانوان موفق شد با ثبت حد نصاب ۱۱.۷۴ ثانیه در جایگاه سوم قرار بگیرد و مدال برنز را کسب کند. امیرعلی امیریان هم در جریان برگزاری رقابت‌های ماده ۸۰۰ متر در جایگاه نخست ایستاد و صاحب نشان خوش رنگ طلا شد.

تیمور غیاثی در گفت وگو با خبرنگار مهر، درخصوص ارزیابی خود از آخرین وضعیت ملی پوشان برای رسیدن به المپیک پاریس اظهار داشت: فعلا که اکثر ورزشکاران المپیکی ما مشغول تمرین هستند تا بتوانند با آمادگی بهتری در مسابقات تدارک دیده شده شرکت کنند. همه آنها شرایط سختی دارند چون هم ورودی‌های تعیین شده برای کسب مجوز المپیک سخت است و هم صعود از طریق رنکینگ دشوار، اما این امیدواری وجود دارد که دونده‌های کشورمان بتوانند سهمیه لازم را به دست بیاورند.

ملی‌پوشان از حاشیه دوری کنند/ تمرکز همه باید کسب سهمیه باشد

وی با اشاره به عملکرد اخیر دو ملی پوش المپیکی ایران در مسابقات بین المللی دبی؛ گفت: در رقابت‌هایی که به میزبانی دبی برگزار شد حسن تفتیان و حمیده اسماعیل نژاد دو دونده‌ای هستند که در حال حاضر شانس این را دارند تا بتوانند از طریق رنکینگ وارد بازیهای المپیک شوند. اسماعیل نژاد در این مسابقات موفق شد صاحب مدال برنز شود و نشان داد تقریبا آماده شرکت در مسابقات مشخص شده است. تفتیان هم هر چند موفق نشد عنوانی بهتر از پنجمی به دست بیاورد ولی کماکان با توجه به جایگاه مناسبی که در رنکینگ دارد، می‌توان به حضور او در پاریس هم امیدوار بود.

مدیر پیشین تیم‌های ملی ادامه داد: حسن تفتیان، حسین رسولی، حمیده اسماعیل نژاد، مهدی پیرجهان و مهدی صابری دونده هایی هستند که شرایط این را دارند تا بتوانند مسافر المپیک پاریس شوند. یک زمانی ما در المپیک نماینده های خوب و پر تعدادی داشتیم. المپیک لندن و المپیک ریو دوومیدانی جزو رشته‌های پر نماینده ایران به شمار می رفت. واقعا حیف است که این رشته مادر بخواهد هر دوره به جای پیشرفت از تعداد ورزشکاران ان در این رویداد جهانی کاهش پیدا کند.

دارنده مدال طلای بازی‌های آسیایی خاطر نشان کرد: هر پنج ورزشکاری که نام بردم مستعد این هستند که بتوانند در المپیک حضور داشته باشند. امیدوارم که بتوانند در همین چند مسابقه‌ای که برای آنها تدارک دیده شده بهترین خودشان را به نمایش بگذارند و راهی المپیک شوند. نزدیک المپیک هستیم و پروسه کسب سهمیه مجددا برای دونده های ما از خرداد اغاز می شود انتظار داریم انها از حاشیه کمی فاصله بگیرند و تمرکز خود را روی کسب ورودی المپیک بگذارند.

وی اضافه کرد: البته ورزشکاران اگر حرفی میزنند و یا گله ای دارند حق شان است و می‌توانند آن را از مسوولان مطالبه کنند ولی بهتر است بخاطر خودشان هم که شده در این شرایط حساس صعود به المپیک را در دستور کار خود قرار دهند. بلاتکلیفی فدارسیون همه چیز را تحت تاثیر گذاشته است که امیدوارم این ماجرا هم هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود.