پایان هفته برفی در انتظار اصفهان/ هواشناسی هشدار داد

اصفهان- اداره کل هواشناسی استان اصفهان درباره فعالیت سامانه بارشی که از روز پنجشنبه ۲۶ بهمن وارد استان می‌شود، هشدار سطح زرد صادر کرد.

مهر نوشت: هشدار سطح زرد رنگ زمانی صادر می‌شود که رخداد پدیده‌ای جوی ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی ایجاد کند. هشدار زرد رنگ برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند؛ همچنین از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی بیندیشند.

بر همین اساس اداره کل هواشناسی استان اصفهان ساعتی پیش با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سامانه بارشی از پیش از ظهر روز پنجشنبه ۲۶ بهمن وارد استان خواهد شد و بارش برف و باران، وزش باد شدید موقت، مه آلودی و کاهش دید و کولاک برف در ارتفاعات تا روز شنبه ۲۸ بهمن مناطق مختلف استان اصفهان را فرا خواهد گرفت.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان، فعالیت سامانه بارشی روز پنجشنبه به طور عمده در مناطق غرب استان به ویژه اسلام آباد موگویی، بویین و میان دشت، سمیرم، چادگان، خوانسار، فریدن (داران)، فریدونشهر، گلپایگان، شاهین شهر و میمه پیش‌بینی شده است.

فعالیت سامانه بارشی طی روز جمعه ۲۷ بهمن نیز همه مناطق استان اصفهان را فرا خواهد گرفت اما شدت آن در مناطقی چون آران و بیدگل، اردستان، اسلام آباد موگویی، انارک، بادرود، بویین و میان دشت، سمیرم، چادگان، چوپانان، خوانسار، خور و بیابانک، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، برخوار (دولت آباد)، زواره، سمیرم، شهرضا، فرودگاه اصفهان، فریدونشهر، کاشان، کبوتر آباد، کوهپایه، گلپایگان، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، مهاباد، مورچه خورت، شاهین شهر و میمه، نائین، نجف آباد، نطنز، ورزنه خواهد بود.

همچنین طی روز شنبه ۲۸ بهمن نیز فعالیت سامانه بارشی در مناطقی چون اردستان، انارک، فرودگاه اصفهان، کبوتر آباد، کوهپایه، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، مهاباد، نائین، ورزنه، سمیرم، بادرود، لنجان (زرین شهر)، چوپانان، خور و بیابانک، زواره ادامه خواهد یافت.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در ادامه نسبت به آب گرفتگی معابر عمومی، ایجاد روان آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال جاری شدن روان آب، وقوع صاعقه، وزش باد شدید، لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به سبب بارش برف و انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر هشدار داده و توصیه کرده است که هم استانی‌ها طی این مدت در صورت امکان از سفرهای غیر ضروری به ویژه در گردنه‌های برف گیر بپرهیزند.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه خود بر لزوم مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها تاکید کرده و افزوده است که هم استانی‌ها پایان هفته جاری از فعالیت‌های کوه‌نوردی خودداری کنند.

همچنین در اطلاعیه هواشناسی استان اصفهان بر لزوم جابجایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر تاکید شده است.