پایبندی به ۳ میثاق ملی در حوزه محیط زیست در دولت سیزدهم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به ۳ میثاق ملی در حوزه محیط زیست در دولت سیزدهم پایبندیم.

مهر نوشت: علی سلاجقه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم افتتاح همزمان ۶۷ پروژه محیط زیستی در کشور، بیان داشت: گرامی می‌داریم ایام الله دهه فجر و همچنین یاد امام شهدا را و همچنین آرزوی طول عمر با عزت و برکت داریم برای سکاندار کشتی قهرمان جمهوری اسلامی، همچنین بر روح شهدای محیط‌بان، رسانه، حرم و سلامت درود می‌فرستیم.

وی بیان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در این ایام نیز دین خود را به نظام و کشور ادا کرد و نمونه آن حجم پروژه‌های افتتاح شده در سه مرحله در ایام هفته محیط زیست، هفته دولت و دهه فجر است که در این سه مرحله بیش از ۲۲۰ پروژه با اعتباری نزدیک به ۵ همت مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت و تعداد اندکی نیز تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید که تمامی این‌ها را به روح شهدای محیط‌بان تقدیم می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به نیازی که در محیط زیست کشور به داده و اطلاعات وجود دارد و همچنین نیازی که به ایستگاه‌های پایش جو، آب و خاک و پایش‌های میدانی در مناطق حفاظت شده مطرح است، بسیاری از پروژه‌ها به این مقوله تعلق دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اتفاقاتی که در این دولت رقم خورده، بسیار مهم بوده و از رسانه‌ها می‌خواهیم این مسائل را به صورت کمی و مطابق آمارها راستی آزمایی کنند.

معاون رئیس جمهور گفت: قبل از انقلاب، تعداد ۵۷ منطقه حفاظت شده داشتیم که اکثراً شکارگاه سلطنتی بوده و یا به قشر خاصی تعلق داشته‌اند اما بعد از انقلاب ۳۰۹ منطقه حفاظت شده داریم که تقریباً ۵ برابر شده و این مناطق در اختیار مردم قرار گرفته است.

سلاجقه تاکید کرد: این مناطق در اختیار مردم قرار گرفت و با حفاظت مشارکتی اوضاع حفاظت بهتر خواهد شد. مردم مناطق را حفاظت پایش و احیا می‌کنند.

وی درباره قوانین محیط زیستی پس از انقلاب گفت: در بحث آئین‌نامه‌ها، قانون پسماند، هوای پاک، حفاظت خاک، تالاب‌ها و… را بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی تدوین کردیم که امیدوارم در اجرا شدن این قوانین همه دستگاه‌های مسئول کمک کنند.

اختصاص بودجه مناسب برای احیای دریاچه ارومیه

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در آخرین جلسه‌ای که با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرای جهاد کشاورزی و نیرو داشتیم، قرار شد که حذف چاه‌های غیرمجاز و اصلاح الگوی کشت حوضه آبریز دریاچه ارومیه به‌زودی و در اسرع وقت انجام شود و بودجه خوبی نیز برای این کار در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس جمهور در ادامه از پیشرفت ۶۰ درصدی پسماند سراوان خبر داد و گفت: از مسئولین استانی می‌خواهیم که به زودی پایان کار این سایت زباله را به مردم اعلام کنند.

سلاجقه با اشاره به ۳ میثاق محیط زیستی دولت سیزدهم تصریح کرد: نخستین میثاق این بود که هیچ پروژه عمرانی بدون مجوز محیط زیست کلنگ‌زنی نشود، دوم اینکه هر صنعت و فعالیت معدن‌کاوی قبل از اجرا باید تصفیه خانه داشته باشد و سوم اینکه تمامی صنایع و آلاینده‌های جوی مکلف به نصیب سیستم‌های پایش آنلاین و اتصال آن به سیستم پایش آنلاین سازمان حفاظت محیط زیست هستند که دولت تاکنون به هر ۳ این‌ها پایبند بوده‌اند.

توافق برای تشکیل کارگروه مشترک با ارمنستان جهت بررسی آلودگی رودخانه ارس

سلاجقه به اشاره به آلودگی رودخانه ارس گفت: وزارت نیرو به مدت ۱۸ سال به عنوان نماینده ایران در خصوص آلودگی ارس با کشور ارمنستان در ارتباط بود اما امسال این مسئولیت به سازمان حفاظت محیط زیست سپرده شد که خوشبختانه در همان قدم اول، معاون محترم محیط زیست انسانی در کشور ارمنستان حضور پیدا کردند و برای تشکیل کارگروه‌های مشترک توافق شد.

وی با اظهار گله‌مندی از دستگاه‌هایی که باید در یک بازه زمانی مشخص نماینده خود برای حضور در کارگروه را معرفی می‌کرده اما این کار را با تأخیر انجام دادند، گفت: ارمنستان در یک ماه کارگروه خود را ایجاد کرد و رویکرد مثبتی برای رفع آلایندگی ارس دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع محیط زیست کشور گفت: با بهره‌برداری از سامانه محیط زیست، امضاهای طلایی و مبادی مفسده حذف خواهد شد و همچنین باعث کاهش آلاینده‌های هوا، رفت و آمد مردم، ترافیک و توسعه دولت الکترونیک خواهد شد.