تشریح دستاوردهای جمعیت هلال‌احمر/ از افزایش پایگاه‌ها تا بالگردها

رییس سازمان امداد و نجات به بیان توضیحاتی درباره پیشرفت‌های هلال‌احمر و مقایسه این دستاوردها با دوران پیش از انقلاب پرداخت.

مهر نوشت: بابک محمودی ضمن تبریک ایام دهه فجر و اشاره به اینکه این ایام متعلق به حضرت امام خمینی (ره) و تمام شهدای گرانقدر انقلاب، جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم است، گفت: قبل از انقلاب سازمان امداد و نجاتی به این صورت و با این سازماندهی وجود نداشت، جمعیتی به نام شیر و خورشید سرخ بود با امکاناتی بسیار محدود آن هم فقط در چند شهر بزرگ و اصلی کشور و این در حالیست که پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌به همت عزیزانمان در بدنه دولت و مجلس که همیشه حامی‌بسیار خوبی برای سازمان امداد و نجات بودند، به‌صورت رسمی ۶۰۱ پایگاه امداد و نجات بین جاده‌ای داریم که قبل از انقلاب حتی یک پایگاه هم وجود نداشت و در دهه فجر مبارک امسال نیز، ۲۴ پایگاه دیگر به پایگاه‌های سراسر کشور اضافه می‌شود.

وی در ادامه افزود: بالغ بر ۴۰ پایگاه در سراسر کشور در دست احداث داریم و تا انتهای سال آینده به امید خدا حدود ۳۵ پایگاه دیگر افتتاح می‌شود و به عدد ۷۰۰ پایگاه در کل کشور می‌رسیم.

رئیس سازمان امداد و نجات بیان کرد: در اوایل انقلاب، جمعیت امدادگر ما در سراسر کشور نزدیک به ۳ هزار نفر بود و امروز ۷۳ هزار امدادگر آموزش‌دیده با کارت امدادگری داریم و بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر داوطلب در شاخه‌های مختلف و کارهای متنوع جمعیت هلال‌احمر فعالیت می‌کنند.

محمودی تصریح کرد: قبل از انقلاب، فقط در چند مرکز استان در حدود ۱۵ تا ۲۰ انبار امدادی داشتیم، اما اکنون ۵۷۲ انبار امدادی با تجهیزات داریم.

قبل از انقلاب خودرو نجات نداشتیم

رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به اینکه قبل از انقلاب هیچ خودرو نجاتی در کشور نداشتیم و حتی یک دستگاه که تخصصی امداد و نجات باشد و تجهیزات تخصصی و افراد متخصص امداد و نجات همراهش باشند در دسترس نبود، بیان کرد: در حال حاضر بالغ بر ۴۸۰ دستگاه خودرو امداد و نجات با تجهیزات پیشرفته داریم.

اضافه شدن ۲۱ بالگرد به ۲ بالگرد قبل از انقلاب

محمودی با بیان اینکه پیش از انقلاب تنها ۲ فروند بالگرد داشتیم و در حال حاضر ۲۳ فروند بالگرد امدادی داریم، خاطرنشان کرد: تفاهم نامه‌ای برای ۱۲ فروند بالگرد با روسیه امضا کردیم که ۵ فروند را به امید خدا در سال آینده تحویل می‌گیریم و با آمدن این ۱۲ فروند، در تمام استان‌های کشور یک بالگرد امدادی داریم.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر توضیح داد: قبل از انقلاب هیچ موتورسیکلت تخصصی امدادی نداشتیم و هم اکنون ۶۸۸ دستگاه در اختیار داریم و مجوز ۳۰۰ دستگاه موتور جدید را با قابلیت‌های بسیار خاص گرفتیم که به امید خدا در سال ۱۴۰۳ وارد مدار امدادی هلال‌احمر می‌شود.

محمودی ضمن اشاره به اینکه مرکز آموزش سگ‌های امداد و نجات قبل از انقلاب وجود نداشت و در حال حاضر ۳۵ مرکز سگ‌های امداد و نجات (آنست) داریم و نزدیک به ۹۰ قلاده سگ امداد و نجات تخصصی در اختیار است که بسیار کارآمد هستند، بیان کرد: ما مربی تخصصی در این حوزه داریم و تکثیر و آموزش سگ‌های نجات نیز در هلال‌احمر انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه قبل از انقلاب هیچ مرکز کنترل و هماهنگی عملیاتی در کشور وجود نداشت، گفت: در حال حاضر ۳۴ مرکز کنترل و هماهنگی عملیات (EOC) در جمعیت هلال‌احمر سراسر کشور فعال است.

قبل از انقلاب پایگاه امداد هوایی در کشور وجود نداشت

وی افزود: قبل از انقلاب هیچ پایگاه امداد هوایی در کشور نداشتیم و این در حالیست که امروز ۱۸ پایگاه امداد هوایی فعال در کشور داریم. همچنین پیش از انقلاب ۶ شناور و قایق امدادی در اختیار داشتیم و این رقم امروز به ۱۳۶ انواع شناور و قایق رسیده است.

محمودی ضمن بیان اینکه در حال حاضر ۶ هزار و ۷۰۰ خانه هلال در سراسر کشور داریم، ادامه داد: پوشش شبکه ارتباطات و مخابرات ما در سطح کشور ۷۰ درصد است و این در حالیست که این رقم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی صفر بوده است. پیش از انقلاب تنها ۲ خودرو ارتباطات در اختیار داشتیم و هم اکنون ۳۳ خودرو ارتباطات در حوزه لجستیکی هلال‌احمر فعالیت دارند.

وی در پایان با اشاره به اینکه پیش از انقلاب تنها ۷ کامیون و تریلر داشتیم و این رقم امروز به ۱۴۳ کامیون و تریلر رسیده است، بیان کرد: پیش از انقلاب هیچ کامیونت کانکس‌داری در کشور نداشتیم، اما امروز ۱۶۴ کامیونت کانکس‌دار داریم و همچنین به ۴۳ مینی لودر نیز دسترسی داریم.