دستاوردهای وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم

افزایش سهم اقتصاد دیجیتال درکشور، اجرای پروژه ای جهت افزایش اینترنت پرسرعت و همچنین افزایش پرتاب های ماهواره ای برخی دستاوردهایی وزارت ارتباطات از ابتدای دولت سیزدهم در مدت سی ماه خدمت است.

خبرگزاری مهر: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دهه فجر انقلاب اسلامی برخی از دستاوردهای این وزارتخانه را در مدت سی ماه خدمت شامل افزایش سهم اقتصاد دیجیتال، اجرای پروژه فیبر نوری، افزایش ظرفیت شبکه زیر ساخت ارتباطی کشور، افزایش تعداد سایت‌های نسل چپنج و پرتاب چندین ماهواره و… اعلام کرد که جزئیات بیشتر آن در زیر آمده است:

افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالصی به بیش از ۷ درصد

در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مدت سی ماه خدمت افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از جمله موضوعاتی بود که مورد تأکید دولت سیزدهم از جمله رئیس جمهوری قرار گرفت به همین منظور سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی در ابتدای دولت سیزدهم ۶.۴ درصد بود که در حال حاضر این سهم به ۷.۹ درصد رسیده است.

افزایش ظرفیت شبکه زیرساخت ارتباطی کشور

همچنین در شبکه زیرساخت ارتباطی کشور تغییراتی اتفاق افتاده است به طوری که ظرفیت شبکه زیرساخت ارتباطی کشور ۷۰ درصد افزایش داشته است و از تجهیزات کاملاً ایرانی که برای اولین بار در داخل کشور تولید شده، استفاده شده است.

راه اندازی سرویس اینترنت ویژه کودکان و نوجوانان

راه اندازی سرویس اینترنت ویژه کودکان و نوجوانان یکی از دستاوردهایی است که به منظور دستیابی کودکان و نوجوانان به اینترنت امن ایجاد شد و کودکان و نوجوانان می‌توانند از طریق سرویس ۴۵۶.ir به اینترنت امن دسترسی داشته باشند.

افزایش سایت‌های نسل پنجم تلفن همراه در کشور

با توجه به اینکه سرعت و کیفیت اینترنت همواره از اهمیت زیادی برخوردار است نسل پنجم تلفن همراه از جدیدترین نسل‌های تلفن همراه است که این نسل دارای فناوری است که سرعت مناسبی دارد و به صورت عملیاتی حداکثر سرعتی که در این نسل اجرا می‌شود یک تا سه گیگاهرتزاست. حال با توجه به اینکه این موضوع برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است افزایش کیفیت و سرعت اینترنت با راه اندازی ۸۴۰ سایت نسل پنجم تلفن همراه در دولت سیزدهم یکی دیگر از خدمات و دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مدت سی ماه خدمت است.

فیبر نوری و اتصال ۶ هزار روستای جدید به اینترنت پرسرعت

به منظور افزایش سرعت اینترنت پروژه‌ای به نام فیبرنوری منازل و کسب و کارها در دولت سیزدهم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شد. فیبرنوری یکی از روش‌های دسترسی به اینترنت ثابت است که به جای تمام یا بخشی از کابل مسی از کابل‌های فیبر نوری بهره می‌برد و به گفته مسئولان ارتباطات قرار است تا پایان سال جاری هشت تا ۱۰ میلیون خانوار تحت پوشش قرار بگیرند که در حال حاضر به دلیل اهمیت این پروژه تاکنون کار در ۲۰۰ شهر انجام و در ۱۰۰ شهر تکمیل شده است و در حال حاضر نزدیک به ۶ میلیون خانوار تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

ثبت ۱۱ پرتاب فضایی در مدت دو سال

همچنین رشد پرشتاب صنعت فضایی در دولت سیزدهم و ثبت ۱۱ پرتاب فضایی در دو سال معادل ۱۰ سال گذشته، پرتاب موفق ماهوراههای نور ۲، نور ۳، خیام، ثریا، مهدا، هاتف، کیهان و کپسول زیستی و همچنین رونمایی از دو ماهواره جدید سنجشی و مخابراتی ناهید ۲ و طلوع ۳ از دستاوردهای فضایی دولت کار و فعالیت در مدت سی ماه خدمت است.

آغاز ساخت بزرگترین پایگاه فضایی غرب آسیا در جمهوری اسلامی ایران یکی دیگر از دستاوردهای خوب فضایی است.

جا به جایی بیش از ۶۳۰ میلیون مرسوله پستی در کشور

در ابتدای سال جاری ترافیک مرسولات پستی نسبت به سال گذشته یعنی ۱۴۰۱، ۱۱ درصد افزایش یافته است که نشان دهنده اعتماد مردم و کسب‌وکارهای اینترنتی به پلتفرم‌های داخلی است که طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از ابتدای دولت سیزدهم تا تاکنون بیش از ۶۳۰ میلیون مرسوله پستی در کشور جابه‌جا شده است.

همچنین افزایش تعداد کل خودپردازهای روستایی پست بانک که از ابتدای دولت سیزدهم دو هزار ۸۹۵ عدد بود به سه هزار ۴۲۶ عدد رسیده از دستاورد دیگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.