آغاز نبرد مدعیان تهرانی و اصفهانی/ جدال سخت سایپایی‌ها با ذوب آهن

مرحله نیمه نهایی لیگ برتر زنان با حضور چهار تیم سایپا تهران، فولاد مبارکه سپاهان، مهرسان تهران و ذوب آهن اصفهان آغاز شد تا مدعیان تهرانی و اصفهانی برای کسب جام به مصاف یکدیگر بروند.

مهر: بیست‌وسومین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های برتر زنان ایران با حضور هفت تیم مهرسان، هوران یزد، پیکان تهران، فولاد مبارکه سپاهان، ذوب آهن اصفهان، مس رفسنجان و سایپا تهران از پنجم آبان ماه آغاز شد و مرحله مقدماتی این دوره از رقابت‌ها پس از گذشت چهارده هفته، روز جمعه (۱۳ بهمن ۱۴۰۲) به پایان رسید.

تیم‌های سایپا تهران، فولاد مبارکه سپاهان، مهرسان تهران و ذوب آهن اصفهان به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و این رقابت‌ها با حضور چهار نماینده از شهرهای تهران و اصفهان پیگیری خواهد شد.

دیدارهای مرحله نیمه‌نهایی لیگ برتر زنان به صورت دو برد از سه مسابقه است که دور رفت سه شنبه ۱۷ بهمن، دور برگشت دوشنبه ۲۳ بهمن و در صورت نیاز به مسابقه سوم، این دیدارها روز شنبه ۲۸ بهمن برگزار می‌شود.

در دور رفت مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها، تیم صدرنشین سایپا از تیم ذوب آهن اصفهان در سالن فدراسیون والیبال میزبانی می‌کند. تیم سایپا در هفته دوم و نهم مرحله مقدماتی موفق به برد سه امتیازی برابر ذوب آهن شد.

سایپا تهران در پایان مرحله مقدماتی با ۱۱ برد، یک شکست و کسب ۳۳ امتیاز در جایگاه نخست جدول ایستاد و ذوب آهن اصفهان هم با ۶ برد و ۱۹ امتیاز رتبه چهارم را به دست آورد و آخرین سهمیه حضور در مرحله نیمه نهایی را از آن خود کرد.

در دیدار دیگر دور رفت نیمه نهایی، فولاد مبارکه سپاهان و مهرسان تهران به مصاف یکدیگر خواهند رفت. این رقابت در سالن شهید میثمی اصفهان برگزار می‌شود و طلایی پوشان سپاهان از شاگردان فاطمه رشیدی میزبانی خواهند کرد.

فولاد مبارکه سپاهان با ۱۰ برد و ۲۸ امتیاز (رتبه دوم) و مهرسان تهران با ۸ برد و ۲۵ امتیاز (جایگاه سوم) راهی مرحله نیمه نهایی شدند. مهرسان در کارنامه خود ۴ باخت در مرحله مقدماتی دارد که ۲ مورد از آن مربوط به دیدار با سپاهان در هفته‌های دوم و نهم است و در هر دو دیدار شاگردان فریبا صادقی موفق به پیروزی با نتیجه سه بر دو مقابل بلندقامتان مهرسان شده‌اند.

نخستین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های برتر زنان ایران در سال ۱۳۸۰ به صورت دوره‌ای برگزار شد و تیم هما تهران به قهرمانی در این دوره از مسابقات دست یافت. از سال ۱۳۸۰ که این رقابت‌ها آغاز شد، لیگ برتر والیبال زنان تا کنون ادامه یافته است و تیم ذوب‌آهن اصفهان با شش دوره قهرمانی، پرافتخارترین تیم شرکت کننده در این مسابقات است. این تیم هفت عنوان نایب قهرمانی و چهار مدال برنز نیز در پرونده کاری خود در لیگ برتر دارد.

در بیست‌ودو دوره گذشته لیگ برتر زنان ایران ۱۰ تیم در سکوی نخست و قهرمانی ایستاده‌اند.

هما تهران (۱۳۸۲،۱۳۸۰ و ۱۳۸۳)، دانشگاه آزاد (۱۳۸۱ و ۱۳۹۳)، ذوب‌آهن اصفهان (۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ و ۱۳۹۷)، پرسپولیس (۱۳۸۹)، گیتی پسند (۱۳۹۰ و ۱۳۹۱)، گاز تهران (۱۳۹۲ و ۱۳۹۴)، بانک سرمایه (۱۳۹۵)، پیکان تهران (۱۳۹۶ و ۱۴۰۱)، سایپا تهران (۱۳۹۹) و باریج اسانس کاشان (۱۴۰۰). سال ۱۳۹۸ به دلیل شیوع کرونا مسابقات تعطیل شد و ناتمام ماند.

برنده دو تیم سایپا و ذوب‌آهن که سابقه قهرمانی در لیگ برتر زنان را دارند، امسال یک پای فینال خواهد بود و در طرف دیگر برنده جدال فولاد مبارکه سپاهان و مهرسان که تا کنون سابقه قهرمانی ندارند، دیگر فینالیست این دوره از مسابقات است.

برنامه دیدارهای دور رفت (سه‌شنبه ۱۷ بهمن) مرحله نیمه‌نهایی لیگ برتر زنان به قرار زیر است:

سایپا تهران – ذوب‌آهن اصفهان، سالن فدراسیون

فولاد مبارکه سپاهان – مهرسان تهران، سالن شهید میثمی

این مسابقات ساعت ۱۲ ظهر به صورت همزمان برگزار می‌شود.