آمریکا برای تأمین مهمات اوکراین با ترکیه گفت‌وگو می‌کند

در ادامه کمک‌ها و حمایت‌های نظامی آمریکا از کی‌یف، معاون وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد برای تأمین مهمات ارتش اوکراین با ترکیه مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «ویکتوریا نولاند» معاون وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان‌تُرک اعلام کرد که دولت آمریکا به دنبال این است که گلوله‌های توپخانه از ترکیه بخرد و در اختیار ارتش اوکراین قرار دهد.

وی دراین‌باره گفت: ترکیه اکنون مهمات ۱۵۵ میلی متری تولید می کند. ما خیلی به این نیاز داریم. اوکراین بسیار به آن نیاز دارد. ما روی این موضوع کار می کنیم.»

به نوشته راشاتودی، واشنگتن پیش از این برای خرید ۷۵ هزار گلوله توپ برای اوکراین وارد مذاکره با دولت یونان شده بود.

ساعاتی پیش «والری زالوژنی» فرمانده ارتش اوکراین نسبت به احتمال کاهش کمک‌های متحدان غربی کی‌یف هشدارداد. وی دراین‌باره اعلام کرد که اوکراین باید خود را برای کاهش احتمالی کمک‌ها از سوی متحدان خود آماده کند.

فرمانده ارتش اوکراین، که اخیراً با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین دچار تنش شده است، نسبت به کاهش حمایت متحدان کی یف در دوران جنگ ابراز نگرانی کرد.

این ژنرال اوکراینی که از سال ۲۰۲۱ و چند ماه قبل از آغاز جنگ با روسیه در این سمت قرار دارد، اعلام کرد که اوکراین باید با کاهش حمایت نظامی متحدان اصلی خود، که درگیر تنش‌های سیاسی خود هستند، مقابله کند.

فرمانده ارتش اوکراین در حالی نگران قطع کمک‌های غرب است که رهبران اروپایی روز پنجشنبه بر سر بسته کمک ۵۰ میلیارد یورویی برای اوکراین توافق کردند. سنای آمریکا هم قرار است این هفته از طرح کمک جدید خود به اوکراین را رونمایی کند.