میزان ابتلا به مالاریا از صفر به ۱۰ هزار نفر رسید

معاون وزیر بهداشت گفت: میزان ابتلا به مالاریا از اعداد صفر و زیر هزار، به ۱۰ هزار نفر رسید.

مهر نوشت: حسین فرشیدی در مراسم اختتامیه هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم تهران در محل سالن قلم مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران در تهران اظهار داشت: بر اساس برنامه ریشه کنی مالاریا امروز باید همچنان موارد ابتلاء به این بیماری در عددهای صفر یا زیر هزار سیر می‌کرد اما اکنون می‌بینیم که در مدت یک سال ارقام به ۱۰ هزار [نفر] رسیده و بیماران بستری می‌شوند.

وی با اشاره بر اینکه افزایش موارد مبتلا به مالاریا در کشور به دلیل تغییر اقلیم است، اظهار داشت: پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم همچنین سبب افزایش موارد ابتلاء به برخی بیماری‌های دیگر نظیر آسم و موارد مشابه نیز شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: افزایش دما به صورت مستقیم بر بیماری‌های مختلف به ویژه بیماری‌های قلب و عروق ارتباط دارد و باعث مرگ و از کار افتادگی می‌شود.

فرشیدی با بیان اینکه این چالش نه فقط برای کشور ما بلکه در اکثر کشورها دیده می‌شود، گفت: اگر نیاز به اقدامی برای تغییرات اقلیم باشد، یک کشور، یک منطقه و یا یک قاره به تنهایی نمی‌تواند انجام دهد بلکه همه باید دست به دست هم دهند چرا که مشکل سلامت کل بشر است و باید همه در کنار هم برای حفظ سلامتی انسان کمک کنند.

وی ادامه داد: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بخشی در ارتباط با تغییرات اقلیم ایجاد شده است تا بتواند بر اساس اسناد و ظرفیت‌های علمی در این باره عمل کند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: همه سازمان‌های درگیر این چالش، نظیر وزارت بهداشت، صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی و… باید در کنار هم کار کنند تا بتوانیم اتفاقات و پیامدهای آن را کاهش دهیم.

فرشیدی با بیان اینکه بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت سالانه ۱۳ میلیون نفر مرگ به خاطر عوامل محیطی در جهان مطرح است، گفت: آمار مرگ و میر در سطح دنیا در حال افزایش است.

وی اضافه کرد :‌۶ میلیارد نفر در مناطقی از دنیا زندگی می‌کنند که مستعد پیامدهای تغییرات آب و هوایی است که کشور ما نیز جز این مناطق است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: دانشمندان سال‌ها پیش شرایط امروز را پیش کرده بودند و تذکرات لازم را داده بودند.

فرشیدی افزود: بارش ایران یک سوم میانگین جهانی است اما سه برابر میانگین جهانی تبخیر دارد، همچنین سه برابر میانگین سرانه جهانی بیابانی و یک سوم سرانه جهان جنگل در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: ۷.۵ میلیون هکتار نقاط داغ بیابانی در کشور، نرخ بالای فرسایش خاک و فراوانی رویدادهای آب و هوایی شدید مثل سیل، خشکسالی، آتش سوزی جنگل‌ها ایران را در برابر تغییرات اقلیم بسیار آسیب پذیر کرده است.

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: عوامل بسیار مختلفی ناشی از تغییرات اقلیم به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت انسانی تأثیر دارد.

فرشیدی گفت: آنچه در سال‌های اخیر مشاهده می‌کنیم، به دست انسان رقم خورده و اکنون باید برای هر اقدام یک پیوست سلامت به آن اضافه شود تا بتوان کاری انجام داد تا وضع از اینکه هست بدتر نشود.