تعامل شورای عالی استان‌ها و مجلس، موثر در رفع مشکلات مردم است

مهر نوشت: شهرام دبیری رئیس شورای عالی استان‌ها در آغاز اجلاس بیست و پنجم شورای عالی استان‌ها که با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، برگزار شد، با تبریک ایام مبارک دهه فجر، گفت: ما خانواده بزرگ شورایی کشور، اعلام می‌نمائیم هنوز و تا ابد به آرمان‌های انقلاب وفاداریم. وی با عرض خیرمقدم به […]

مهر نوشت: شهرام دبیری رئیس شورای عالی استان‌ها در آغاز اجلاس بیست و پنجم شورای عالی استان‌ها که با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، برگزار شد، با تبریک ایام مبارک دهه فجر، گفت: ما خانواده بزرگ شورایی کشور، اعلام می‌نمائیم هنوز و تا ابد به آرمان‌های انقلاب وفاداریم.

وی با عرض خیرمقدم به رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به فرمان امام خمینی (ره) در نهم اردیبهشت ۱۳۵۸ به شورای انقلاب، افزود: امام (ره) در این دستور فرموده‌اند: «در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش که از ضرورت‌های جمهوری اسلامی است لازم می‌دانم بی درنگ به تهیه آئین‌نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محلی شهر و روستا در سراسر ایران، اقدام و پس از تصویب به دولت ابلاغ نمائید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد.»

دبیری ادامه داد: حضرت امام در این ابلاغ فرمودند اداره امور محلی و از الفاظ بی درنگ و بلافاصله استفاده کردند که نشان‌دهنده ضرورت موضوع بوده است. ولی وقوع جنگ تحمیلی این امر را به تأخیر انداخت.

رئیس شورای عالی استان‌ها خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: تأخیر در ایجاد شوراها، باعث ایجاد مشکلات اساسی در شکل‌گیری ساختار شوراها و چارت سازمانی ردیف بودجه و مکان مناسب برای شوراهای فرادست و شورای عالی استان‌ها، شده است. حل این مشکل نیاز به حمایت جنابعالی و نمایندگان ملت دارد. مقام معظم رهبری نیز در اهمیت جایگاه شوراها، فرموده‌اند: «شوراها طبق قانون اساسی مدیریت شهر و روستا را بر عهده دارند و نمادی دیگر از اداره کشور به دست مردم را در برابر چشم همگان می‌اندازد.»

دبیری اظهار داشت: اصلاح قوانین شوراها در روان‌سازی فعالیت شوراها نقش مهمی دارد و می‌تواند در اولویت بررسی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها خطاب به قالیباف‌، گفت: آیا حضرتعالی تصویب طرح‌های جامع و تفصیلی شهری و طرح‌های هادی روستایی توسط شورای عالی شهرسازی و نوشتن یک نسخه برای تمام شهرها و روستاها بدون توجه به تفاوت‌های آن‌ها را قبول دارید؟ آیا بهتر نیست این موضوع به صورت محلی و توسط شورای اسلامی شهر، شهرداری، استانداری و راه و شهرسازی استان، بررسی و تصویب شود؟ قطعاً کارشناسان و مسئولان هر شهر، اشراف بیشتری نسبت به شرایط و مشکلات شهر دارند و خیلی بهتر از شورای عالی معماری و شهرسازی، می‌توانند برای شهر خودشان تصمیم بگیرند.

وی تصریح کرد: بند ۵ ماده ۷۸ قانون تشکیلات شوراهای اسلامی کشور اشاره به این موضوع دارد که سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است یک نسخه از پیش‌نویس لوایح برنامه‌های توسعه و بودجه عمومی کشور و استان‌ها را پس از تهیه در اختیار شورای عالی استان‌ها قرار دهد. شورای عالی استان‌ها پیشنهادهای اصلاحی خود را در مورد برنامه و بودجه به این سازمان اعلام خواهد کرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها، بیان داشت: اما هیچ راهکار عملی برای این قانون پیش‌بینی نشده است و امکان پیشنهاد اصلاحی پس از نوشتن پیش‌نویس بسیار مشکل است. پیشنهاد می‌کنیم شورای عالی استان‌ها در هنگام تهیه پیش‌نویس نظرات اصلاحی خود را اعلام کند و در نوشتن آن مشارکت داشته باشد.

وی افزود: بدون شک تعامل و هم‌افزایی ظرفیت‌های مجلس شورای اسلامی و شورای عالی استان‌ها می‌تواند نقش مؤثری در رفع مسائل و مشکلات پیش‌روی جامعه و حل مشکلات مردم داشته باشد.

دبیری خطاب به قالیباف گفت: یقیناً اعتقاد و باور دارید که شوراهای اسلامی به عنوان نهادهایی برخاسته از دل مردم، می‌توانند نقش مؤثری در ارتقای کیفیت مصوبات مجلس شورای اسلامی و تطابق آن‌ها با واقعیات جامعه داشته باشند.

وی در پایان، اظهار داشت: اجرایی شدن گام به گام مدیریت یکپارچه شهری و روستایی از دیگر مطالبات جامعه شورایی و مدیریت شهری است. از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی که دارای سابقه طولانی و درخشانی در عرصه مدیریت شهری هستند، انتظار داریم تا با حمایت و هدایت خود و همراهی و مساعدت تمامی متولیان امر، از جمله شورای عالی استان‌ها، گام‌هایی مؤثر و چاره‌اندیشی حکیمانه در این زمینه صورت پذیرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها در پایان با اشاره به برگزاری انتخابات ماه آینده مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، خاطرنشان ساخت: به نمایندگی از جامعه شورایی کشور، از مردم عزیزمان درخواست می‌کنم با حضور پرشور خود، در تعیین سرنوشتشان مشارکت داشته باشند و ما نیز برای ایجاد نشاط و انگیزه و شور انتخاباتی، تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت. همچنین با اعلام وفاداری به سوگندی که یاد کرده‌ایم، حداکثر تلاش خود را برای افزایش رضایتمندی مردم خوب و نجیب ایران و ایجاد امید در جامعه و توجه به محرومین، انجام خواهیم داد تا همیشه شاهد ایران اسلامی مقتدر، سربلند و پایدار باشیم.