موسم حج امسال به عرصه حمایت از فلسطین تبدیل نشده است

قائم مقام سابق وزیرخارجه پاکستان گفت: امیدی به تجمعات و همبستگی با مردم فلسطین در ایام حج نیست،چون شاهزادگان عرب برده آمریکا و اسرائیل شده اند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: در ماه‌های اخیر در واکنش به حملات رژیم صهیونیستی به غزه و حمایت از فلسطین شاهد اعتراضات مردمی و دانشجویی در کشورهای اروپایی و آمریکایی بوده‌ایم.

از سوی دیگر در حال حاضر بیش از ۲ میلیون زائر در مکه حضور دارند. موسم حج امسال با توجه به حوادثی که در جهان رخ داده و جنبش‌هایی که در حمایت از مردم فلسطین در سراسر جهان شکل گرفته بسیار حائز اهمیت است. بنابراین می‌توان حج امسال را نقطه عطفی برای حمایت از مردم مظلوم غزه و محکومیت جنایات و نسل کشی رژیم صهیونیستی دانست.

سرویس اردو خبرگزاری مهر در این خصوص با «شمشاد احمد خان» نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل، سفیر سابق پاکستان در تهران و سئول گفت‌وگویی انجام داده است که در ادامه می‌آید:

شمشاد احمد خان جنایات اخیر رژیم صهیونسیتی علیه «اردوگاه النصیرات» را محکوم کرد و گفت: جهان اسلام برای حل مشکلات خود مانند مسئله فلسطین باید اتحاد نظامی مانند ناتو تاسیس کند. آمریکا ناتو را به همراه کشورهای غربی برای جنگ ایجاد کرده است و جهان اسلام باید برای دفاع از خود یک اتحاد نظامی تشکیل دهد، برای تحقق این امر کشورهای اسلامی باید اختلافات را کنار گذاشته و در این زمینه به طور جدی چاره اندیشی کنند.

این دیپلمات برجسته پاکستانی افزود: کشورهایی مانند ایران، پاکستان، ترکیه، عربستان سعودی، اندونزی، مصر، قطر، مالزی و بنگلادش می توانند در این اتحاد نظامی متحد شوند و به اهداف سیاسی، اقتصادی و دفاعی جهان می‌توانند از این طریق برسند.

جهان هنوز به رئیسی نیاز داشت

سفیر پیشین پاکستان در تهران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت شهدای خدمت به ویژه رئیس جمهور کشورمان گفت: سفر شهید رئیسی به پاکستان بسیار مهم بود. هر چند که فرصت سخنرانی عمومی در میان مردم را پیدا نکرد درحالی که تمایل خاصی به این اقدام داشت و آن را به طور علنی ابراز کرده بود. اکنون جهان بیش از پیش به رئیس جمهوری مثل شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی نیاز دارد. شهادت ایشان ضایعه بزرگی برای امت اسلامی است. شهید رئیسی و شهید حسین امیرعبداللهیان بهترین گام ها را برای برجسته ساختن موضوع فلسطین در سطح جهانی برداشتند.

این نماینده سابق پاکستان در سازمان ملل در خصوص محکومیت جنایات اسرائیل در ایام حج در عربستان گفت: شاهزادگان عرب اسلام اصیل را ترک کرده و راه دیگری را آغاز کرده اند. اسرائیل در حال حاضر کشورهای مسلمان را گروگان گرفته است. شاهزادگان عرب با اسرائیل همدست شده اند و به همین علت امیدی به تجمعات و همبستگی با مردم فلسطین در ایام حج نیست.

قائم مقام سابق وزیرخارجه پاکستان اظهار داشت: عربستان سعودی می‌خواست عادی سازی با اسرائیل را علنی کند که فلسطینی ها با طوفان الاقصی این اهداف شوم‌شان را ناکام کردند. ما مسلمانان باید خود را از چنگال آمریکا رها کنیم.

وی در پایان گفت: همبستگی مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به مردم مظلوم فلسطین قابل تحسین است، مردم پاکستان نیز قلبشان برای مردم فلسطین می‌تپد، اما حاکمان کشورهای عربی از پشت به فلسطینی ها خنجر زده اند.