استخدام ۷۰۰ محیط‌بان در دولت سیزدهم

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: در دولت سیزدهم، ۷۰۰ محیط‌بان جدید به استخدام یگان حفاظت زیست کشور در آمده‌اند.

مهر نوشت: سرهنگ جمشید محبت‌خانی، در تشریح عملکرد این یگان در دوره فعالیت دولت سیزدهم با اشاره به لزوم توجه به شعار سهم من در تداوم حیات هفته ملی محیط زیست، اظهار داشت: در سه سال فعالیت دولت مردمی، یگان حفاظت محیط‌زیست کشور توانست با خریداری لوازم مورد نیاز حفاظت، تجهیزات موجود در پاسگاه‌های محیط‌بانی سراسر کشور را افزایش دهد.

وی افزود: در این دوره سه‌ساله همچنین بخش زیادی از پاسگاه‌های محیط‌بانی کشور به پنل خورشیدی مجهز شدند. علاوه بر این، در دولت مردمی سیزدهم، شورای تحول محیط‌بانی در کشور نیز با هدف حل مشکلات و بهبود وضعیت معیشتی محیط‌بانان تشکیل شد.

صدور ۱۶۲۱ کارت همیار محیط‌بان در دولت سیزدهم

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست کشور با بیان اینکه در دوره فعالیت دولت سیزدهم، هزار و ۶۲۱ کارت همیار محیط‌بان برای افراد گوناگون در سراسر کشور صادر شد، عنوان کرد: در بازه زمانی ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ توانستیم با همکاری نهادهای ذی‌ربط، برای همه محیط‌بانان دارای صلاحیت در سطح کشور، کارت حمل سلاح صادر کنیم.

محبت‌خانی با اشاره به آمار کشفیات این یگان در دوره فعالیت دولت سیزدهم، گفت: در سه سال اخیر توانستیم در مجموع ۱۶ هزار و ۵۲۰ قبضه سلاح شکاری و ۱۹۰ قبضه سلاح جنگی کشف کنیم، در این مدت نیز ۳۷ هزار و ۲ پرونده قضائی در حوزه تخلفات محیط‌زیستی تشکیل شد و با ۲۵ هزار و ۹۰۷ مورد آلودگی زیست‌محیطی نیز برخورد شده است.

دستگیری نزدیک به ۴۲ هزار نفر به دلیل ارتکاب به جرایم محیط‌زیستی

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر مجموعاً ۴۱ هزار و ۹۳۹ نفر با اتهام ارتکاب به جرایم محیط‌زیستی مختلف دستگیر شده‌اند، اظهار داشت: از سال ۱۴۰۰ تاکنون با رصد فعال فضای مجازی توانستیم تعداد ۵۰۱ مورد تخلفات محیط‌زیستی مربوط به این فضا را کشف کنیم.

وی تاکید کرد: اجرای طرح سپید و همکاری مؤثر قوه قضائیه و پلیس فتا به ویژه در سه سال گذشته، نقش مهمی در پیگیری پرونده‌های جرایم محیط‌زیستی در فضای مجازی و برخورد با متخلفان این عرصه داشته است.

برگزاری ۹ دوره آموزشی بدو خدمت برای محیط‌بانان سراسر کشور

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه در دولت سیزدهم، ۹ دوره آموزشی بدو خدمت برای محیط‌بانان سراسر کشور برگزار شده است، خاطرنشان کرد: اکنون ۳ هزار و ۸۰۰ نیروی محیط‌بان در سطح کشورمان فعالیت می‌کنند که البته با پیگیری‌های انجام شده در دولت مردمی، ۷۰۰ محیط‌بان جدید به استخدام یگان حفاظت محیط‌زیست کشور درآمده‌اند.

وی گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، مجموعاً ۱۲۲ محیط‌بان کشور شهید شده‌اند که البته شهادت ۳۹ نفر از آن‌ها توسط مراجع ذی‌صلاح احراز شده است. همچنین در ۴۵ سال گذشته، ۳۷۹ محیط‌بان جانباز یا مصدوم شده‌اند که جانبازی ۴۹ نفر آن‌ها توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران احراز شده است.