۵ شهر خوزستان در وضعیت قرمز آلودگی هوا

اهواز – اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد: هوای پنج شهر استان در وضعیت قرمز و ناسالم برای همه گروه‌های سنی قرار گرفت.

مهر نوشت: بر اساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ساعت ۶ صبح امروز، یکشنبه ۲۰ خردادماه، شاخص کیفیت هوا بر اساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون در ایستگاه استانداری خوزستان در اهواز ۱۷۰، ایستگاه نیوساید اهواز ۱۵۴، ایستگاه پادادشهر اهواز ۱۵۳، ایستگاه‌های هندیجان و هویزه ۱۵۴، ایستگاه اندیمشک ۱۵۳ و ایستگاه خرمشهر ۱۵۲ میکروگرم بر مترمکعب بوده بنابراین هوای این شهرها در وضعیت «ناسالم» و «قرمز» بوده است.

همچنین در این مدت هوای دزفول، شوشتر، مسجدسلیمان، آبادان، شادگان و ماهشهر در وضعیت «ناسالم برای گروه‌های حساس» و «نارنجی» بوده است.

براساس شاخص ۲.۵ میکرون، هوای امیدیه در وضعیت «قابل قبول» بوده و هوای هیچکدام از شهرهای خوزستان در وضعیت «پاک» نبوده است. شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.