موردی از ابتلا به تب دانگی در اصفهان مشاهده نشد

اصفهان- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تاکنون موردی از ابتلا به تب دانگی در این استان مشاهده نشده است.

پژمان عقدک در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هیچ موردی از ابتلاء به تب دانگی در استان اصفهان نداشتیم، اظهار کرد: باید توجه داشت مبتلایانی که در کشور شناسایی شدند، افرادی هستند که به کشورهای جنوب شرق آسیا مانند تایلند، مالزی و اندونزی مسافرت رفتند و یا اخیراً به دنبال وقوع سیل در امارات، برخی افراد که به این کشور عزیمت کردند به این بیماری مبتلا شدند.

وی با بیان اینکه شیوع تب دانگی منشأ داخلی در کشور ندارد، خاطرنشان کرد: تب دانگی ویروسی است که از طریق گزش پشه آئدس منتقل می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: پشه آئدس را در جنوب شرق کشور مانند سیستان و بلوچستان و هرمزگان و در استان گیلان هم شناسایی کردند اما در طول این سال‌ها هرگز شیوع تب دانگی را نداشتیم و اخیراً مواردی که با تب در مناطقی از کشور شناسایی می‌شوند، به دنبال مسافرت به کشورهای جنوب شرق آسیا و وارداتی بوده است.

مهر نوشت: تب دِنگی (Dengue fever ) نام یک بیماری ویروسی است. به آن تب دنگ، تب دانگ و تب استخوان‌شکن هم گفته‌اند. این بیماری از طریق گزش پشه‌ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود. این پشه که به ببر آسیایی مشهور شده است در مناطق استوایی جهان به‌ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد.

تب دانگی ویروسی از خانواده فلاوی‌ویروس‌ها است که توسط پشه‌های “آئدس اجیپتی” و “آئدس البوپیکتوس” منتقل می‌شود. این پشه‌ها در آب‌های راکد و مکان‌های مرطوب رشد می‌کنند. تب دانگی واگیردار است و از طریق انتقال خون و یا اهدای عضو فرد مبتلا نیز منتقل می‌شود.

تب بالا (تا ۴۰ درجه سانتیگراد)، سردرد شدید، درد عضلانی و مفصلی، درد پشت چشم، درد شکم، حالت تهوع و استفراغ و بثورات پوستی از علائم این بیماری است و در موارد شدید، تب دانگی می‌تواند منجر به خونریزی شدید، نارسایی ارگان‌ها، شوک و مرگ شود.

نخستین مورد از تب دانگی در ایران در سال ۱۳۹۸ در استان هرمزگان به ثبت رسید. ورود این پشه به ایران به دلیل افزایش گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی و همچنین افزایش سفرهای بین‌المللی است.

موارد ابتلاء به تب دانگی در سال‌های بعد به طور پراکنده در استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان و فارس گزارش شده است.

پشه “آئدس اجیپتی” در آب و هوای گرم و مرطوب به خوبی رشد و تکثیر می‌کند و بارندگی‌های فصلی می‌توانند مکان‌های مناسبی برای تکثیر این پشه ایجاد کنند.

شیوع این بیماری در استان فارس طی روزهای گذشته به فوت ۲ هموطن منجر شده است.