هوای اهواز در وضعیت قرمز قرار گرفت

اهواز – آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌دهد، هوای یک ایستگاه شهر اهواز روز چهارشنبه در وضعیت قرمز و ناسالم قرار گرفته است.

مهر نوشت: بر اساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح بر اساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون، وضعیت هوا در ایستگاه پادادشهر اهواز با شاخص ۱۵۲ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم و قرمز قرار دارد.

بر اساس این گزارش وضعیت هوای اندیمشک ۱۰۶، ایستگاه‌های استانداری و نیوساید اهواز به ترتیب با شاخص‌های ۱۲۳ و ۱۲۹، شوشتر ۱۳۱ و هندیجان ۱۲۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

در این مدت هوای شهرهای آبادان، امیدیه، ایذه، بهبهان، پتروشیمی مسجدسلیمان، خرمشهر، دزفول، رامشیر، رامهرمز، شادگان، شوش، ماهشهر و شرکت نفت مسجدسلیمان به علت نبود آلودگی، قابل قبول اعلام شده است.

هوای هیچ شهری امروز سالم و پاک گزارش نشده است.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و… موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

بر اساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.