ماجرای فساد پلیس و هالیوودی‌ها افشا شد/در شهر فرشتگان چه خبر است؟

نمایش رادیویی «پرونده محرمانه لس‌آنجلس» به کارگردانی ایوب آقاخانی در ۷ قسمت تولید و پخش شده است.

مهر: «پرونده محرمانه لس‌آنجلس» نوشته جیمز الروی نویسنده رمان و داستان‌های جنایی و معمایی و فیلمنامه‌نویس آمریکایی و سومین کتاب از مجموعه «کوآرتت ال ای» این نویسنده است. موضوع «پرونده محرمانه لس‌آنجلس» به فساد مشترک پلیس و چهره‌های مشهور هالیوود می‌پردازد.

در سال ۱۹۹۷ فیلمی بر اساس این داستان با کارگردانی کرتیس هنس و بازی هنرمندانی چون کوین اسپیسی، راسل کرو، کیم بسینگر، گای پیرس و جیمز کرامول ساخته و اکران شد و توانست ۲ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین فیلمنامه اقتباسی را از آن خود کند.

فیلم «پرونده محرمانه لس‌آنجلس» که با بودجه ۳۵ میلیون دلار ساخته شده بود، با اقبال قابل توجه منتقدان و مخاطبان سینما نیز مواجه شد و توانست در زمان اکران خود به فروش یک‌صد و بیست و شش میلیون دلاری برسد.

ایوب آقاخانی نویسنده و کارگردان تئاتر و نمایش‌هایی رادیویی که در فعالیت‌های رادیویی خود به سراغ آثار مطرح و تأثیرگذار ادبیات و ادبیات نمایشی جهان می‌رود و این آثار را در قالب نمایش رادیویی کارگردانی و به مخاطب ارائه می‌دهد، به سراغ «محرمانه لس‌آنجلس» رفته است.

وی با نگاهی به فیلمنامه «پرونده محرمانه لس‌آنجلس» نوشته برایان هالگند و کرتیس هنسن بر اساس همین رمان، ترجمه، تنظیم و کارگردانی این نمایش رادیویی را انجام داده است.

بازیگران اولین قسمت نمایش رادیویی «پرونده محرمانه لس‌آنجلس» عبارتند از داریوش موفق در نقش سید هاجنز، کامیار محبی در نقش دیک استنسلند، محسن بهرامی در نقش باد وایت، اکبر مولایی در نقش جانی استامپنات، محمد شریفی‌مقدم در نقش مرد، زیبا معماری در نقش زن، ایوب آقاخانی در نقش جک وینسنس، بیتا خارستانی در نقش هنرپیشه زن.

فرشاد آذرنیا افکتور، علی حاجی‌نوروزی صدابردار و شهناز دهکردی تهیه‌کننده، دیگر عوامل این نمایش رادیویی هستند.

در قسمت اول نمایش رادیویی «پرونده محرمانه لس‌آنجلس» با مدت زمان ۱۷ دقیقه و ۶ ثانیه، میکی کوهن خلافکاری بزرگ در لس آنجلس است که به دلیل فرار مالیاتی در زندان به سر می‌برد. در مجله «هاش هاش» ماجرای فعالیت و زندانی‌شدن میکی منتشر می‌شود.

دیک استنسلند و باد وایت پلیس در ماشین درباره جانی استامپنات صحبت می‌کنند که در کنار خیابان ایستاده تا اطلاعاتی را در اختیار آنها به عنوان مأموران پلیس قرار دهد. باد وایت خشن‌ترین پلیس است و جانی به او می‌گوید که خبرهای دست‌اولی برای او آورده است.

جانی می‌گوید که باید به او پول بدهند تا اطلاعات خوبی در اختیار آن‌ها بگذارد. وی در ازای لو دادن فردی که تازه از زندان آزاد شده و مدام همسرش را کتک می‌زند به دیک و باد اطلاعاتی می‌دهد.

باد به سراغ مرد می‌رود تا او را بازداشت کند ولی دیک مردد است و از باد می‌خواهد این کار را نکند. صدای دعوای زن و شوهر شنیده می‌شود و باد با شنیدن صداها بیشتر عصبانی می‌شود. وی مرد را کتک می‌زند. مرد به باد می‌گوید که از او شکایت می‌کند ولی باد او را تهدید می‌کند که اگر بار دیگر دست روی زن بلند کند او را می‌کشد.

جک وینسنس با سید هاجنز از مجله «هاش هاش» ملاقات می‌کند. سید می‌گوید که ۲ نفر از بازیگران کمپانی متروگلدون‌مایر مواد مصرف کرده‌اند و با پرداخت پول به جک آن‌ها را لو می‌دهد تا دستگیرشان کند.

با هم اولین قسمت نمایش رادیویی «پرونده محرمانه لس‌آنجلس» را بشنویم.