محافظت از کودکان در برابر مواد دخانی

معاون وزیر بهداشت، از مرگ سالانه ۵۰ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات خبر داد.

مهر نوشت: جعفر جندقی، روز شنبه در نشست خبری «هفته ملی بدون دخانیات»،با بیان اینکه ۱۱ خرداد روز جهانی بدون دخانیات است، گفت: تمام کشورهای جهان در زمینه کنترل دخانیات دست به دست هم می‌دهند و اقدامات یکسانی را انجام می‌دهند.

وی درباره شعار جهانی روز بدون دخانیات، افزود: شعار «حفاظت از کودکان درباره مداخلات صنعت دخانیات» برای سال جاری انتخاب شده که یک شعار اثربخش است.

حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، نیز در این نشست گفت: گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره عملکرد جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲ منتشر شد. این شاخصه‌ها با رنگ‌های مختلف معرفی می‌شود و رنگ حوزه دخانیات ایران در سال ۲۰۲۲ قرمز بود، اما در سال ۲۰۲۳ به رنگ نارنجی در آمد.

وی افزود: تغییر رنگ در حوزه دخانیات، با عملکرد دولت مانند افزایش مالیات بر دخانیات حاصل شده است.

فرشیدی با اشاره به افزایش مالیات بر مصرف دخانیات در کشور به عنوان یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم، گفت: بیش از ۵۰ هزار مرگ به صورت مستقیم ناشی از مصرف دخانیات است.

وی افزود: هزینه‌ای که از جیب مردم برای خرید دخانیات انجام می‌شود در کنار هزینه‌های زیانبار مرگ و درمان ناشی از بیماری‌های حاصل از مصرف دخانیات، خسارت زیادی به نظام اقتصادی کشور وارد می‌کند.

فرشیدی با تاکید بر اهمیت امنیت غذایی در کشور، گفت: متأسفانه بسیاری از زمین‌های کشاورزی به کشت دخانیات اختصاص دارد چراکه برخی سودجویان برای گسترش مصرف دخانیات در جهان می‌کوشند.

وی اضافه کرد: نباید در سال با افزایش آمار مصرف دخانیات مواجه باشیم چرا که بسیاری از افراد فقط به خاطر در معرض دود مصرف دخانیات بیمار می‌شوند که علاوه بر مضرات دخانیات برای مصرف کننده، هزینه‌های بیشتر به نظام سلامت تحمیل می‌شود.