چالش توزیع سکه های یادبود المپیک ۲۰۲۴ در مدارس فرانسه

دولت فرانسه به مناسبت برگزاری رویداد المپیک ۲۰۲۴ پاریس، توزیع سکه های ۲ یورویی با طرح این مسابقات را در مدارس این کشور آغاز کرده است که با چالش هایی همراه شد.

مهر: ضرابخانه دولتی فرانسه موسوم به «Monnaie de Paris» قصد دارد به مناسبت برگزاری رقابت های المپیک ۲۰۲۴ پاریس ۲۴ میلیون سکه یادبود ۲ یورویی در این کشور توزیع کند. توزیع ۴ میلیون از این سکه ها به همراه یک بروشور در میان دانش آموزان شروع شده است و قرار است از اوایل ژوئن، به طور رسمی در کشور توزیع شود. این سکه ها به رنگ طلایی و نقره ای است که روی آن برج ایفل و لوگوی بازی های المپیک ۲۰۲۴ حکاکی شده است.

«Monnaie de Paris» اعلام کرده است از این تعداد، حدود چندهزار سکه هم با کیفیت و جلای متفاوت ضرب شود که به عنوان نمونه های کلکسیونی برای کلکسیونرهای سکه مناسب است و از اوایل ژوئن توزیع خواهد شد.

چالش توزیع سکه های یادبود المپیک ۲۰۲۴ در مدارس فرانسه

وزرات آموزش فرانسه اعلام کرده است که هدف از توزیع این سکه ها در میان دانش آموزان این است که هم جنبه آموزشی داشته باشد و بتوانند به واسطه آنها رویداد المپیک را به دانش آموزان آموزش دهند و هم جنبه یادگاری از میزبانی فرانسه داشته باشد.

رسانه لوپاریزین فرانسه در گزارشی به توزیع این سکه ها و ورود آنها به سایت های خرید و فروش اینترنتی پرداخته است. به نظر می رسد افرادی که به واسطه فرزندان خود توانسته اند این سکه های یادبود را زودتر از دیگران دریافت کنند تلاش می کنند با ارائه آنها در فضای مجازی کسب درآمد کنند.

لوپاریزین در گزارش خود به آگهی هایی اشاره کرده است که این سکه ها را تا قیمت ۸۰۰ یورو برای فروش گذاشته اند. این اتفاق موجب شگفتی «Monnaie de Paris» شده و اعلام کرده است که ارزش این سکه ها بیش از ۲ یورو نیست و سکه هایی که با ارزش کلکسیونی ضرب شده اند هنوز در بازار توزیع نشده است.

چالش توزیع سکه های یادبود المپیک ۲۰۲۴ در مدارس فرانسه

علاوه بر این به نظر می رسد توزیع این سکه ها با حواشی دیگری هم همراه شده است. پایگاه خبری «ladepeche» فرانسه در گزارشی نوشته است که برخی از مدیران مدارس فرانسه همزمان با توزیع این سکه ها از دانش آموزان خواسته اند که این سکه ها را برای تجهیز کلاس های درس به مدرسه بدهند. درخواستی که موجب شد برخی از والدین آن را «ناشیانه» توصیف کنند و به انتقاد از آن پرداختند. برخی دیگر هم این خواسته را نوعی نوآوری تلقی کردند و از آن استقبال نمودند.

برخی اتحادیه های معلمان هم به انتقاد شدید از این اقدام دولت فرانسه پرداخته اند. اتحادیه معلمان «SNUipp» این اقدام را یک رسوایی معرفی کرد و گفت: در حالی که گردش پول در مدارس فرانسه ممنوع است دولت فرانسه و امانوئل مکرون تلاش می کند با توزیع ۱۶ میلیون یورو، مدارس را واسطه ای میان خود و دانش آموزان قرار دهد تا از این طریق میان خود و دانش آموزان ارتباط برقرار کند. این در حالی است که وزرات خانه ها هر روز از مشکلات اقتصادی و کمبود بودجه صحبت می کنند.