نقش اثرگذار رئیس جمهور شهید در تلویزیون/ «عاشورا» ببینید

نقش رئیس جمهور شهید در تعامل با صداوسیما، انعکاس خبر سانحه در سیما، شروع به کار ستاد انتخاباتی سازمان و یک نکته درباره مناظره‌ها خبرهای مهم این هفته بود.

خبرگزاری مهر -گروه هنر-عطیه مؤذن؛ «هفت روز سیما» عنوان یک بسته خبری-تحلیلی است که در پایان هر هفته به بازخوانی متن و حاشیه اتفاقات خبری صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی می‌پردازد. همچنین در این بسته، نیم‌نگاهی هم به شایعات و اخبار غیررسمی داریم و در تلاش هستیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن از مهمترین اخبار هفته در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی باخبر شوید.

امروز پنجشنبه ۲ خرداد ماه می‌توانید با شماره ۱۵۰ بسته خبری «هفت روز سیما» همراه شوید.

چهره هفته؛ رئیس جمهور شهید

هرچند بخش انتخاب چهره معمولاً به چهره‌های تلویزیونی اشاره دارد یعنی هنرمندان، بازیگران، برنامه سازان و مجریانی که به واسطه اتفاقی خبرساز شدند با این حال این هفته و با درگذشت شهادت گونه رئیس جمهوری که بارها تلاش کرد در کنار دغدغه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، فرهنگ و هنر را هم در اولویت قرار دهد، نمی‌توان از نقش مهم او غفلت کرد. به ویژه که این روزها هنرمندان مختلفی درباره او حرف می‌زنند از ویژگی‌هایش در جلسات دیدار با هنرمندان می‌گویند و از دغدغه‌هایی که در راه پیشبرد و پیشرفت فرهنگ و هنر داشته است.

داوود میرباقری که این روزها کارگردانی مهمترین سریال تلویزیون یعنی «سلمان فارسی» را بر عهده دارد از نقش مهم رئیس جمهور در ساخت این سریال نوشته بود و اینکه جز با کمک او تولید این سریال با این عظمت پیش نمی‌رفت. مسعود ده نمکی کارگردان سینما و تلویزیون نیز از نقد پذیری رئیس جمهور در یکی از جلسات دادگاه در زمان‌های پیش گفته بود. این هفته بسیاری از رادیویی‌ها و تلویزیونی‌ها هم به دیدار با رئیس جمهور در سال گذشته در ایام روز خبرنگار اشاره کردند که بازدید مفصل و چند ساعته ای از صداوسیما داشت.

او قرار بود مهمان ویژه جشنواره رسانه‌ای «صبح» باشد که با بخش ویژه غزه به تازگی برگزار شد.

انعکاس هفته؛ نحوه پوشش اخبار حادثه

شبکه خبر اولین شبکه ای بود که با انتشار گسترده خبر سانحه بالگرد سراغ پوشش و گفت و گو با مسئولان درباره ماجرا رفت. تا پایان شب دیگر شبکه‌های سراسری هم در برنامه‌های گفت و گومحور به ماجرا پرداختند و مهمترین نکته درخواست دعا برای تیم رئیس جمهور و هیأت همراه بود.

شاید برخی اخبار بارها در شبکه‌ها تکرار شد اما در حوادثی که غیر از سیل و زلزله و درواقع سوانحی غیرطبیعی است شاید چندان نتوان به ارائه اخبار لحظه‌ای درباره حادثه پرداخت.

با این حال تلویزیون تلاش کرد به دور از آشفتگی‌هایی که در چنین زمان‌هایی ممکن است گریبان‌گیر باشد هم روی حادثه متمرکز باشد و هم با متولیان امر گفت و گو کند و از اظهارنظرها و اخبار شتابزده بپرهیزد.

پخش برنامه‌ها و سریال‌های طنز هم متوقف شد و بیشتر مراسم‌های دعا برای سلامتی رئیس جمهور و هیأت همراه پخش شد اما همزمان با اینها پوشش تیره برخی مجریان هم مورد سوال قرار گرفت و واکنش‌هایی در فضای مجازی را به دنبال داشت.

شبکه‌های مختلف تلویزیون سعی کردند به پوششی حداکثری هم برای مراسم تشییع شهدای خدمت در تهران بپردازند و با تصاویری دو قاب و چند قاب در هر شبکه این مراسم در تلویزیون به نمایش درآمد.

تلویزیون تلاش کرد در ابعاد مختلفی فضای مربوطه را به تصویر بکشد از برنامه‌هایی که با مسئولان وقت درباره چرایی حادثه پرس و جو کردند تا پخش سریع نماهنگ‌ها و موسیقی‌های ساخته شده در این فضا و گفت و گو با هنرمندان و واکنش‌ها به این اتفاقات.

انتصاب هفته؛ رئیس ستاد انتخابات

تلویزیون این روزها وارد کارزار مهمتری می‌شود و آن هم آماده سازی بستری برای انتخابات ریاست جمهوری است که طبق قانون بعد از ۵۰ روز باید رئیس جمهور جدید انتخاب شود.

پیمان جبلی رئیس صداوسیما به تازگی سرپرست ستاد انتخابات سازمان را تعیین کرد تا اولین گام را در این زمینه برداشته باشد او در گفت و گویی با خبرگزاری مهر هم از شروع جلسات با نهادهای متولی برگزاری انتخابات سخن گفت و اینکه قرار است در این دوره هم مناظره‌های ریاست جمهوری به قوت خود باقی بماند.

جبلی البته تاکید کرد که تلاش می‌شود برگزاری مناظره‌ها به دور از آسیب‌های دوره‌های قبلی باشد که احتمالاً به برخی بی اخلاقی‌های نامزدهای ریاست جمهوری در طول مناظره‌ها اشاره دارد. با این حال امید است دوری از این آسیب‌ها به گونه‌ای نباشد که مناظره‌ها به صورت ضبطی روی آنتن برود و تدارک لازم برای پخش زنده مناظره‌ها فراهم شود.

پیشنهاد هفته؛ بازپخش عاشورا

شبکه دو سیما چند شب است که بازپخش سریال «عاشورا» ساخته هادی حجازی فر را در دستور کار قرار داده است. این شبکه از ابتدای هفته سریال طنز «پشت پرده» را شروع کرده بود که با اتفاق اخیر و توقف پخش همه سریال‌های طنز این مجموعه هم از کنداکتور خارج شد.

سریال «عاشورا» که نسخه سینمایی آن با نام «موقعیت مهدی» در سینما اکران شد توانست نظر مخاطب عام و خاص را جلب کند و خود سریال هم در هفت قسمت موقعیت‌هایی از زندگی شهیدان مهدی و حمید باکری را به تصویر کشید که توانست معرفی ای از زندگی آنها باشد.

سریال «عاشورا» به تهیه کنندگی ابوالفضل صفری ساخته شده است و اولین بار از شبکه یک سیما پخش شد.