ایجاد ۱۵۰ هزار شغل و حضور ۱۵ میلیون گردشگر/ رقابت ۱۰ هزار ورزشکار

در جریان بازی‌های المپیک پاریس، ۱۰ هزار ورزشکار به رقابت خواهند پرداخت و حدود ۱۵ میلیون نفر بازی ها را از نزدیک تماشا خواهند کرد. برای این رویداد ۱۵۰ هزار شغل ایجاد شده است.

مهر: رقابت‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس از ۵ تا ۲۱ مرداد ۱۴۰۳ (۲۶ ژوئیه تا ۱۱ اوت ۲۰۲۴) به میزبانی کشور فرانسه برگزار می‌شود.

در این رقابت‌ها ۱۰ هزار و ۵۰۰ ورزشکار حضور دارند و با هم در رشته‌های مختلف به رقابت می‌پردازند. این ورزشکاران به نمایندگی از ۲۰۶ کمیته ملی المپیک و زیر پرچم ۲۰۶ کشور در بازی‌ها حضور دارند. این ورزشکاران در ۱۷ روز و در ۳۲ رشته و ۳۲۹ شاخه رقابت می‌کنند. از این تعداد ۲۸ رشته به عنوان رشته‌های المپیکی هستند که در جدول توزیع مدال‌ها محاسبه خواهند شد و ۴ رشته هم غیرالمپیکی هستند که به صورت مهمان حضور دارند.

حدود ۲ میلیون نفر تماشاگر خارجی برای حضور در این رویداد به فرانسه سفر خواهند کرد. مطابق با تخمین‌ها، ۱۳ میلیون فرانسوی هم برای تماشای بازی‌های المپیک به پاریس سفر خواهند کرد.

در مراسم افتتاحیه، ۱۰۰ هزار تماشاگر حضور خواهند داشت. یک میلیارد بیننده تلویزیونی مراسم افتتاحیه را در سراسر جهان و به صورت زنده تماشا خواهند کرد. شبکه تلویزیونی فرانسه با قراردادی به مبلغ ۴۰۰ میلیون یورو حق پخش این مسابقات را در اختیار دارد و پیش بینی کرده است که ۴ میلیارد نفر از مسابقات را از طریق تلویزیون تماشا کنند.

برای تضمین امنیت المپیک ۲۰۲۴، روزانه ۳۰ هزار نیروی پلیس و ۲۰ هزار سرباز در وضعیت آماده باش قرار خواهند داشت. علاوه بر این حدود ۲۰ هزار نیروی خصوصی برای امنیت هواداران و مکان‌های المپیک برنامه ریزی شده است.

حدود ۱۵۰ هزار شغل در فرانسه به واسطه المپیک ایجاد شد که ۶۰ هزار شغل در حوزه گردشگری است. ۱۱ هزار و ۷۰۰ شغل در حوزه ساخت و ساز و ۷۸ هزار شغل در حوزه سازمان دهی این مسابقات است.

۴۱ سایت قرار است محل برگزاری مسابقات باشد که ۱۵ سایت در پاریس، ۹ سایت در حومه پاریس و بقیه در سراسر فرانسه (بوردو، سنت اتین، نانت، لئون، مارسی و تاهیتی برای موج سواران) پخش شده است.

۳۰ هزار نفر داوطلب برای فرایندهایی چون استقبال، اطلاع رسانی، راهنمایی تماشاگران و ورزشکاران و ۶ هزار نفر در کنترل‌های ضد دوپینگ حضور خواهند داشت.

۲۶ هزار نفر خبرنگار رسمی و حدود ۸ هزار خبرنگار غیررسمی این بازی‌های را پوشش خبری خواهند داد.

در حالی که فرانسه در پرونده نامزدی خود برای المپیک بودجه‌ای در حدود ۶.۸ میلیارد دلار را تخمین زده بود اما این میزان افزایش پیدا کرد و قرار است ۸.۸ میلیارد یورو در این بازی‌ها هزینه شود که ۱.۸ میلیارد یورو از طریق درآمدهای عمومی مانند بلیت فروشی تأمین می‌شود. که ممکن است این بودجه باز هم تا پایان بازی‌ها افزایش پیدا کند. البته همچنان با هزینه‌ای که ژاپن برای المپیک توکیو انجام داده است اختلاف زیادی وجود دارد. ژاپن ۱۲ میلیارد یورو برای المپیک توکیو هزینه کرد.

دهکده المپیک مساحتی در حدود ۵۲ هکتار دارد و ۱۴ هزار و ۲۵۰ ورزشکار را میزبانی خواهد کرد. روزانه ۴۰ هزار وعده غذایی در دهکده المپیک توزیع خواهد شد و در مجموع قرار است ۱۳ میلیون وعده غذایی در این مدت طبخ و سرو شود. ساخت این دهکده ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو هزینه در پی داشته است و با در نظر گرفتن هزینه‌های مربوط به تدابیر امنیتی، این مبلغ به ۵ میلیارد یورو بالغ می‌شود.