علت آلودگی امروز هوای اصفهان چیست؟‌

اصفهان- شاخص هوای کلانشهر اصفهان در نخستین ساعات روز یکشنبه در حالی در شرایط ناسالم برای عموم شهروندان قرار گرفت که علت افزایش شاخص آلاینده‌ها طبیعی نبوده است.

مهر نوشت: شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در نخستین ساعات یکشنبه با میانگین ۱۵۳ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان قرار گرفت و کماکان تا ساعات ظهر امروز و لحظه انتشار این گزارش شرایط ناسالم هوا ادامه دارد.

افزایش شاخص آلودگی هوای کلان‌شهر اصفهان درحالی است که طی هفته‌ها و روزهای اخیر سامانه‌های ناپایدار متعددی در استان فعال بوده و باد و باران وضعیت جوی شهر اصفهان را در شرایط قابل قبول و پاک قرار داده بود و امروز نیز یک موج ناپایدار در استان فعال است.

در همین ارتباط محمود مزارع کارشناس مسؤول اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط‌زیست اصفهان نیز در پاسخ به خبرنگار مهر گفت که از نیمه شب گذشته شرایط افزایش شاخص هوا را در کلانشهر اصفهان شاهد بودیم.

وی البته از علت وقوع این شرایط ابراز بی اطلاعی کرد و افزود: سازمان هواشناسی نیز برای امروز وقوع خیزش گردوخاک پیش‌بینی نکرده و بنا بر اعلام این سازمان از روز دوشنبه احتمال وزش باد و گردوغبار وجود دارد.

در همین پیوند لیلا امینی رئیس مرکز پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان در پاسخ به خبرنگار مهر اظهار داشت: با وجود شاخص قرمز هوای اصفهان، امروز هیچ پدیده جوی که سبب افزایش شاخص‌ها شود، نداریم هرچند که از سمت استان اراک امروز کمی گردوخاک گزارش شده اما به اندازه‌ای نیست که روی هوای شهر اصفهان مؤثر باشد.

وی افزود: به نظر می‌رسد مشکل در سیستم و سنسورهای ایستگاه‌های سنجش هوا بوده که شاخص‌ها در ساعاتی در وضعیت قرمز قرار گرفته زیرا بر اساس الگوهای هواشناسی امروز شرایط جوی مطلوب بوده و فعالیت یک موج ناپایدار را طی امروز داریم.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.