بانوان در تمامی اوزان ارتقای رکورد داشتند/ در المپیک شانس داریم

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری بانوان معتقد است بانوان ارتقا رکورد داشتند و زمان برگزاری مسابقات قهرمانی کشور هم در رده پایه مناسب و طبق قوانین فدراسیون جهانی بوده است.

کوروش باقری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره سطح کیفی رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی کشور دختران در بخش پایه (نوجوانان و جوانان) به میزبانی همدان گفت: در دو سه سال اخیر این مسابقات بدون وقفه و با حضور متخصصین امر از سوی فدراسیون وزنه‌برداری برگزار می‌شود که کار بسیار بزرگ و قابل شایسته‌ای است. همدانی‌ها هم این مسابقات را آبرومند میزبانی کردند، اگرچه برخی کمبودها وجود داشت اما در مجموع خوب بود. این مسابقات حکم انتخابی المپیک را داشت، البته ما می‌دانستیم بین ملی‌پوشان و دیگر وزنه‌بردارانی که در بیرون هستند، فاصله زیاد است ولی باید به همه میدان می‌دادیم تا حق کسی ضایع نشود.

پدیده خاصی در مسابقات دیده نشد

وی افزود: رکوردهایی که در هر مسابقه ثبت می‌شود در واقع سطح کیفی وزنه‌برداران را نشان می‌دهد، در این مسابقه اسامی وزنه‌بردارانی که در یک سال و نیم اخیر در اردوی تیم ملی بودند، در صدر جدول بود، این نشان می‌دهد ملی‌پوشان تیم ملی با وجود اینکه برخی از آن‌ها افت کردند، اما به مراتب از سایر نفرات عملکرد بهتری داشتند. اما در این مسابقه پدیده خاصی سوای از ملی‌پوشان تیم ملی دیده نشد. بهترین رنکینگ در نوجوانان هانیه شریفی بوده که او هم در اردوی تیم ملی بود و در مسابقات آسیایی حضور داشت. در رده جوانان هم ریحانه کریمی و فاطمه کشاورز به لحاظ رکوردی در بالای جدول بودند که این دو هم در اردوی تیم ملی بودند و به مسابقات اعزام شدند.

بانوان در تمامی اوزان ارتقای رکورد داشتند/ در المپیک شانس داریم

اردوی تیم ملی با حضور برترین‌ها برگزار می‌شود

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری بانوان عنوان کرد: برخی وزنه‌برداران به علاوه بانوان که از قبل در اردو بودند، به تمرینات تیم ملی دعوت خواهند شد، این اردو بین دو تا سه هفته است و بعد از آن سعی می‌کنیم تعداد معقولی از نفرات را در اردو نگه داریم و برای مسابقات پیش رو آماده کنیم.

سه ماه قبل از مسابقه لیست وزنه‌برداران باید ارسال شود

باقری در پاسخ به این سوال که برخی انتقادها به زمان برگزاری مسابقات به دلیل امتحانات دانش آموزان بود، آیا این انتقادها را قبول دارد، عنوان کرد: من فکر می‌کنم با در نظر گرفتن همه جوانب این مسابقات در این زمان برگزار شد. اگر قرار بود اواسط تابستان یا در تیرماه برگزار شود، ما این فرصت را نداشتیم از نفرات برای مسابقات ۲۰۲۴ استفاده کنیم. در واقع عملاً یک سال آن‌ها سوخت می‌شد. طبق قوانین فدراسیون جهانی حداقل سه ماه قبل از مسابقات لیست اسامی وزنه‌برداران باید ارسال شود.

مسابقات برگزار شد تا برخی مدعی نباشند

وی تاکید کرد: با توجه به این موضوع یکی از دلایل برگزاری مسابقات در این بازه زمانی همین موضوع بود. اگر قرار باشد یک وزنه‌بردار شاخص دیده شود، باید حضورش در تیم ملی تست شود تا همین نفرات در آینده مدعی نشوند که ما در قهرمانی کشور اول شدیم ولی با تیم ملی نمی‌توانیم به مسابقات اعزام شویم.

ایرادهایی وارد است که آنها را می‌پذیرم

سرمربی تیم ملی وزنه برداری عنوان کرد: با لحاظ کردن این مسئله زمان برای ما اهمیت داشت و با توجه به اینکه حداقل باید سه ماه قبل از مسابقات لیست باید ارسال شود، فدراسیون مسابقات را برگزار کرد. ضمن اینکه هنوز امتحانات دانش آموزان شروع نشده و اوایل خرداد شروع می‌شود. البته من هم قبول دارم شاید این زمان، برای درس دانش آموزان اهمیت زیادی دارد. اما فکر می‌کنم با درنظر گرفتن تقویم فدراسیون و مسابقاتی که در پیش است، برگزاری مسابقات در این بازه زمانی هم خیلی بد نبود. ولی همانطور که گفتم ایرادهایی به آن وارد است و من می‌پذیرم.

برخی شهرستان‌ها وزنه‌بردار در حد و اندازه ثبت رکورد ورودی نداشتند

باقری در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند استقبال کم به دلیل زمان نامناسب برای برگزاری مسابقات بوده است، گفت: اصلاً این حرف را قبول ندارم. فدراسیون برای این مسابقات رکورد ورودی در نظر گرفته که به زعم خیلی از کارشناسان معقول بود البته که برخی هم معتقد بودند این رکوردها بالاست. ضمن اینکه امتیاز تیمی موفق به کسب مدال می‌شد، برخی تیم‌ها روی مدال‌آوری وزنه‌برداران حساب باز کرده بودند و اگر برخی شهرها در این مسابقات شرکت نکرده بودند به خاطر این بود که وزنه‌بردار در آن حد و اندازه نداشتند که بتواند رکورد ورودی را ثبت کند. دلیل عدم حضور آن‌ها به هیچ وجه به دلیل زمان برگزاری امتحانات دانش آموزان نبوده و نیست. برخی شهرها یا وزنه‌بردار نداشتند تا اینکه شانس مدال آوری برای دیگر وزنه‌برداران قائل نبودند و با توجه به رکوردهای ورودی پایین آن‌ها ترجیح دادند در مسابقات شرکت نکنند.

رکورد ورودی مسابقات بالا نبود

وی در پاسخ به این سوال که آیا رکوردهای ورودی مناسب و مورد تأیید شما بود، گفت: رکوردهای ورودی بالا نبود اما شکل امتیازدهی می‌توانست متفاوت باشد. من نظرم این بود که تا نفر دهم را امتیاز بدهند اما زمانی که بحث کسب مدال مطرح می‌شود فقط تا نفر سوم امتیاز در نظر گرفته می‌شود. رکورد ورودی خیلی بالا نبود و نرمال بود.

بانوان در تمامی اوزان ارتقای رکورد داشتند/ در المپیک شانس داریم

شاید رکورد ملی‌پوشان بالا بود که پدیده نداشتیم

باقری در پاسخ به این سوال که به نظرش چرا این مسابقات پدیده نداشت، خاطرنشان کرد: ما در فدراسیون تکمیل کننده هستیم و اگر پدیده‌ای در این مسابقات نبوده در وهله اول باید استان‌ها و هیأت‌ها این موضوعات را پیگیری کنند. ولی اینکه ما انتظار داشته باشیم همه موافق ما باشند جالب نیست. نقطه نظرات و نقدها باید شنیده شود. نقد باعث می‌شود ایرادات را اصلاح کنیم. ما اگر پدیده نداشتیم شاید یکی از دلایلش این بود که رکوردها ملی‌پوشان حاضر در اردو بالا بوده است.

در تمامی اوزان ارتقای رکورد داشتیم

باقری گفت: در این رده سنی رکوردها نسبت به سال‌های قبل ارتقا پیدا کرده است، البته شاید به شکل ۱۰۰ درصد در تمامی اوزان ارتقا نداشتیم اما بالای ۸۰ درصد ارتقا رکورد داشتیم و اگر دیده نشدند شاید دلیلش این بوده که ملی‌پوشان وقتی شهرستان می‌روند رکوردشان کمی افت می‌کند.

در المپیک ناامید نیستیم و شانس داریم

باقری همچنین در مورد به شانس مدال‌آوری دو ملی‌پوش وزنه‌برداری در المپیک پاریس اشاره کرد و گفت: رکوردهای که علی داوودی در مسابقات جام جهانی تایلند ثبت کرد، همه ما را امیدوار کرد. جوادی هم در مسابقات جهانی عربستان رکوردهای ثبت کرد که شانس کسب مدال داشت، به نظرم هر دو ملی‌پوش شانس کسب مدال دارند و خودشان و ما و همچنین کادر فنی به این موضوع امیدوار هستند. تا المپیک هم زمان زیادی باقی نمانده است، روز مسابقه هر اتفاقی ممکن است رقم بخورد، امیدوارم وزنه‌برداری ایران بهترین عملکرد را داشته باشد.