۴ نمایش کانون در جشنواره امام رضا (ع)/حرکت تریلی از شلمچه تا مشهد

معاون تئاتر کانون پرورش فکری اعلام کرد علاوه بر تولید و اجرای ۴ اثر در جشنواره تئاتر رضوی، تریلی کانون نیز در رویداد «مسیر هشتم» به اجرای یک اثر نمایشی از مرز شلمچه تا مشهد می‌پردازد.

سعید زین‌العابدینی معاون تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره برنامه‌های تئاتری این معاونت، به خبرنگار مهر گفت: در اردیبهشت تئاتر، نمایش «دنیای صد رنگ» به کارگردانی حمیدرضا حسینعلی ساعت ۱۷:۳۰ در سالن گلستان و نمایش «نیست، نیست، کلوچه نیست» به کارگردانی پویا ششپری ساعت ۱۸:۳۰ در سالن بوستان مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شوند. همچنین در سالن سینماتئاتر کانون نمایش «کتابخورها» کار اسماعیل سروش رحیمی و نمایش «انگشتر اسرارآمیز» از تولیدات کانون و با کارگردانی میثم یوسفی در راستای طرح تناوبی تئاتر، به صحنه می‌رود.

وی با اشاره به حضور ۴ نمایش از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در جشنواره ملی تئاتر رضوی، توضیح داد: نمایش‌های «خداداد» به کارگردانی مهدی خجستگی در استان قم، «بی‌بی و دشت ارغوانی» به کارگردانی مهیار هزارجریبی در استان مازندران، «صاحب سرزمین نور» با کارگردانی رهبان مسلمی در استان گلستان با موضوع فرهنگ رضوی و سیره امام رضا (ع) اجرا می‌شوند. همچنین نمایش «خداداد» به کارگردانی محسن اکرمی نیز در استان یزد، ویژه مدارس و مناطق کم‌برخوردار و به صورت رایگان روی صحنه می‌رود.

زین‌العابدینی در ادامه با اشاره به برگزاری دومین رویداد «مسیر هشتم» توسط معاونت تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اعلام کرد: در این رویداد نمایش «خداداد» به کارگردانی مهدی خجستگی از شب میلاد حضرت معصومه (س) تا شب میلاد امام رضا (ع)، روی تریلی کانون اجرا می‌شود. تریلی کانون ابتدا از مرز شلمچه استان خوزستان و مسیری که امام رضا (ع) از مرو وارد ایران شده‌اند حرکت خود را آغاز می‌کند و سپس از استان‌های فارس و یزد عبور و شب میلاد امام رضا (ع) نیز در جوار مزار حضرت به کار خود پایان می‌دهد.

معاون تئاتر کانون پرورش فکری یادآور شد: در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قصد داریم تا پایان سال جاری و به نیت امام هشتم (ع) ، ۸ نمایش با موضوع فرهنگ رضوی و سیره امام رضا (ع) تولید کنیم که در حال حاضر ۴ اثر در این باره تولید و در جشنواره ملی تئاتر رضوی در حال اجرا هستند. گروه‌های استانی کانون در استان‌های ایلام، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و فارس نیز در حال تولید ۴ اثر دیگر هستند.

وی در پایان سخنان خود درباره دیگر فعالیت‌های معاونت تئاتر کانون، گفت: رویداد «چهارشنبه‌های کانون، تئاتر، مدرسه» در راستای طرح «کانون مدرسه» در حال برگزاری است که طی آن روزهای چهارشنبه، نمایش‌های تولیدشده بر اساس سرفصل کتاب‌های درسی در مدارس اجرا می‌شوند. در حال حاضر نمایش «گل باقالی و آلودگی صوتی» با کارگردانی بهناز مهدی‌خواه در مدارس روی صحنه می‌رود.