۱۴ کشته بر اثر سیل و رانش زمین در اندونزی

منابع خبری از بارش شدید باران در اندونزی و کشته شدن دست کم ۱۴ نفر به دنبال رانش زمین و بارانهای سیل آسا خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العربیه، باران شدید موسمی در اندونزی سبب رانش زمین و به راه افتادن سیل شد. بر اثر سیل و رانش زمین ناشی از باران‌های سیل آسا در اندونزی ۱۴ نفر کشته و ۱۱۵ نفر از سیل زدگان از مناطق سیل زده تخلیه شدند.

سیل در منطقه لووک ریجینسی به ۱۸۰۰ منزل آسیب وارد کرده و بیش از ۱۳۰۰ خانواده را تحت تأثیر قرار داده است. ارتفاع آب در برخی مناطق به ۳ متر رسیده و آب و گل و لای ۱۳ منطقه را در سولاویسی فرا گرفته است.

منابع محلی از نجات گرفتار شدگان در سیل با قایق خبر داده و اعلام کردند که سکنه به مساجد و منازل خویشاوندانشان خارج از مناطق سیل زده انتقال یافته‌اند.

باران‌های سیل آسا در آوریل نیز سبب رانش زمین و کشته شدن ۲۰ نفر در منطقه تانا توراگا در سویلاویسی در جنوب اندونزی شده بود.

رانش زمین در فصل باران در اندونزی طبیعی است و این وضعیت در مناطق خاصی با جنگل زدایی تشدید می‌شود. بارندگی‌های شدید طولانی مدت نیز منجر به جاری شدن سیل در نقاط مختلف کشور مجمع الجزایر می‌شود.

این کشور در طول فصل بارانی خود با یک سری رویدادهای شدید آب و هوایی دست و پنجه نرم می‌کند و به باور کارشناسان، تغییرات اقلیمی، میزان وقوع این حوادث طبیعی را شدیدتر کرده است.

در ماه مارس، سیل و رانش زمین در جزیره سوماترا جان حداقل ۳۰ نفر را گرفت. در ماه دسامبر، رانش زمین و جاری شدن سیل در نزدیکی دریاچه توبا در سوماترا، هتلی را ویران کرد و ده‌ها خانه را با خود برد و دست‌کم دو کشته برجای گذاشت.