والیبال نشسته به دنبال نمایش جدید در پاریس/سید طلا با تاکتیک نوین

تیم ملی والیبال نشسته ایران در حالی برای بازی‌های پارالمپیک آماده می‌شود که استفاده از تاکتیکی جدید و نوین برای ارایه در این بازی‌ها را در برنامه دارد.

مهر: والیبال نشسته اولین رشته‌ای بود که برای بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس کسب سهمیه کرد. تیم ملی ایران آبان دو سال پیش در سیزدهمین دوره مسابقات قهرمانی جهان (بوسنی) با غلبه بر برزیل در مرحله نیمه نهایی، ضمن صعود به دیدار نهایی سهمیه خود برای پارالمپیک را قطعی کرد.

این تیم در این فاصله بعد از حضور در مسابقات قهرمانی آسیا (قزاقستان) و بازی‌های پاراآسیایی و اختصاص قهرمانی این رویدادها به خود، وارد مراحل آماده سازی برای بازی‌های پارالمپیک شد به گونه‌ای که بتواند از ۷ عنوان قهرمانی خود در این بازی‌ها را تکرار کند. البته والیبال نشسته قصد داد با نمایشی متفاوت از همیشه از عنوان قهرمانی خود دفاع کند تا اینگونه هشتمین طلا پارالمپیک را ماندگارتر کند.

استفاده از تاکتیک نوین برنامه محوری و جدید تیم ملی والیبال نشسته برای حضور در بازی‌های پارالمپیک پاریس است. تمرینات اردونشینان این تیم در مراحل مختلف اردوی آماده سازی که تا به امروز برگزاری شده و اردوهای پیش رو، بر این مبنا طراحی شده است.

هادی رضایی سرمربی تیم ملی والیبال نشسته تاکید دارد که تشریح کامل تاکتیک طراحی شده برای تیمش باعث لو رفتن آن و عیان شدنش برای حریفان می‌شود و مهمتر اینکه جذابیتش را از دست می‌دهد، به همین دلیل از تشریح کامل آن امتناع کرد اما در عین حال می‌گوید شاگردانش برنامه‌هایی دارند که در پاریس برای نخستین بار اجرا می‌شود.

وی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: تیم ملی والیبال نشسته در پارالمپیک پاریس حضوری متفاوت از ادوار گذشته این بازی‌ها و دیگر رویدادها دارد. تاکتیکی که برای این دوره بازی‌ها طراحی کرده ایم، متفاوت از همیشه و کاملاً نوین و جدید است.

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته تنها به یک از بخش از این تاکتیک اشاره داشت و گفت: به طور مثال به عنوان اولین تیم در جهان قصد داریم از اسپک دوبل در بازی‌های مان استفاده کنیم. در کل شیوه‌هایی تاکتیکی داریم که در والیبال نشسته کاملاً نو هستند و برای نخستین بار توسط تیم ایران در پاریس اجرا می‌شوند.

والیبال نشسته به دنبال نمایش جدید در پاریس/سید طلا با تاکتیک نوین

رضایی ابراز امیدواری کرد که تیم ملی والیبال نشسته ایران با استفاده از این تاکتیک نوین، قهرمانی متفاوت از همیشه را در پاریس رقم بزند.

مهر: تیم ملی والیبال نشسته ایران پرافتخارترین تیم در والیبال نشسته جهان به حساب می‌آید که در رسانه‌های خارجی به عنوان «تیم رویایی» شناخته می‌شود. تیم ملی والیبال نشسته ایران در ۹ دوره بازی‌های پارالمپیک شرکت داشته و ۷ دوره حضور را با قهرمانی به پایان رسانده است. قهرمانی والیبال نشسته ایران در بازی‌های ۱۹۸۸ سئول، ۱۹۹۲ بارسلونا، ۱۹۹۶ آتلانتا، ۲۰۰۰ سیدنی، ۲۰۰۸ پکن، ۲۰۱۶ ریو و ۲۰۲۰ توکیو به دست آمده است. ایران در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۱۲ لندن نیز نایب قهرمان شد.

۸ عنوان قهرمانی، یک نایب قهرمانی و دو عنوان سومی هم نتیجه حضور تیم ملی والیبال نشسته ایران در یازده دوره رقابت‌های قهرمانی جهان است.

مدال طلای بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو، ۲۰۱۴ اینچئون، ۲۰۱۸ جاکارتا و ۲۰۲۲ هانگژو نیز نتیجه حضور تیم ملی والبیال نشسته در ادوار مختلف این بازی‌ها است.

بازی‌های پارالمپیک پاریس ۷ تا ۱۸ شهریور برگزار می‌شود.