پرونده مسابقات انتخابی المپیک بسته شد/حضور ۱۲۴ تکواندوکار درپاریس

با برگزاری رقابت‌های انتخابی المپیک پاریس در منطقه پان امریکن، پرونده مسابقات انتخابی در بخش قاره‌ای با معرفی ۷۲ تکواندوکاری که جواز حضور در پاریس را دریافته کرده اند، بسته شد.

مهر: مسابقات تکواندو در بازی‌های المپیک پاریس ۲۰۲۴ با حضور ۱۶ تکواندوکار در ۴ وزن آقایان و ۴ وزن بانوان برگزار خواهد شد. در مجموع ۱۲۸ تکواندوکار در مهمترین رویداد ورزشی به مصاف هم خواهند رفت.

از سیستم رنکینگ ۴۸ تکواندوکار سهمیه می‌گیرند. از این تعداد در هر وزن نفرات اول تا پنجم رنکینگ المپیکی و در مجموع ۴۰ تکواندوکار سهمیه کسب می‌کنند. نفرات اول رنکینگ گرنداسلم نیز به عنوان نفر ششم همین رده بندی و در کل ۸ تکواندوکار صاحب بلیت سفر به المپیک می‌شوند. (در صورتیکه نفر اول گرنداسلم در بین ۵ نفر برتر رنکینگ باشد، نفر ششم سهمیه اخذ می‌کند.)

۷۲ تکواندوکار نیز از طریق مسابقات انتخابی المپیک در بخش قاره‌ای و سهمیه مختص فدراسیون جهانی جواز حضور در المپیک را می‌گیرند. در این بخش هم سهمیه قاره‌های آسیا، اروپا، آفریقا و منطقه پان امریکن در هر وزن ۲ تکواندوکار و قاره اقیانوسیه نیز یک سهمیه است. ۴ سهمیه به میزبان و ۴ سهمیه هم وایلدکارت است که فدراسیون جهانی پس از هماهنگی با کمیته بین المللی المپیک IOC معرفی می‌کند.

از مجموع ۱۲۸ تکواندوکار، تکلیف ۱۲۴ تکواندوکار مشخص شده و تنها ۴ سهمیه وایلدکارت باقی مانده است. این ۱۲۴ سهمیه را نیز تکواندوکاران ۵۵ کشور کسب کرده اند. چین با ۶ سهمیه به تنهایی بیشترین سهمیه را دارد. چینی‌ها هر ۴ سهمیه بخش زنان را به دست آورده اند و ۲ سهمیه هم یکی در گرنداسلم و دیگری از مسابقات قاره‌ای برایشان حاصل شده است. ۲ تیم ترکیه و روسیه که با پرچم فدراسیون جهانی راهی پاریس خواهد شد نیز، هر کدام ۵ سهمیه کسب کرده اند.

تیم ملی ایران به همراه بریتانیا، ازبکستان، آمریکا، تونس، کره جنوبی، اسپانیا، اردن، انگلستان، فرانسه (میزبان)، برزیل و استرالیا، با ۴ تکواندوکار راهی پاریس خواهند شد. مصر، مجارستان، ایتالیا، تایلند، ساحل عاج، کرواسی ۳ نماینده دارند.

بورکینافاسو، کانادا، شیلی، کوبا، دومینیکن، قزاقستان، مکزیک، نیوزیلند، ساحل عاج، نیجر و تیم پناهندگان هم ۲ سهمیه به خود اختصاص داده اند. ونزوئلا، اروگوئه، تاجیکستان، اسلونی، صربستان، عربستان، سنگال، فلسطین، پاپائو گینه نو، نروژ، مراکش، نیجریه، آرژانتین، جمهوری آذربایجان، بلژیک، چین تایپه، جمهوری چک، دانمارک، آلمان، فیجی، گابن، گامبیا، ایرلند، لبنان، دومینیکن، لسوتو نیز هر کدام با یک سهمیه در این مسابقات حضور خواهند داشت.

گفتنی است تیم ملی ایران با مبینا نعمت زاده در وزن ۴۹- کیلوگرم و ناهید کیانی در وزن ۵۷- کیلوگرم بانوان و مهران برخورداری در وزن ۸۰- کیلوگرم و آرین سلیمی در وزن ۸۰+ کیلوگرم آقایان در رقابت های المپیک پاریس شرکت خواهد کرد.