دولت قدم‌های خوبی برای ارتقای بهره‌برداری از منابع آبی داشته است

رییس‌جمهور با قدردانی از وزیر نیرو و دست‌اندرکاران این وزارتخانه که از ابتدای دولت قدم‌های خوبی برای بهبود مدیریت و ارتقای بهره‌برداری از منابع آبی کشور داشته‌اند.

مهر نوشت: حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز پنجشنبه (۲۳ فروردین ۱۴۰۳) در آئین بهره‌برداری از «طرح‌های آب و فاضلاب استان تهران» مسئله مدیریت منابع و مصرف آب را به ویژه با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات و گسترش مصرف بسیار مهم توصیف و تصریح کرد: محدودیت منابع آبی کشور اقتضا می‌کند که یک مدیریت با کفایتی تأمین و مصرف آب شرب، کشاورزی و صنعت کشور را دنبال کند.

رئیس جمهور با قدردانی از وزیر نیرو و دست‌اندرکاران این وزارتخانه که از ابتدای دولت مردمی قدم‌های خوبی برای بهبود مدیریت و ارتقای بهره‌برداری از منابع آبی کشور داشته‌اند، افزود: با توجه به اقدامات انجام شده از جمله آبرسانی به ۵ هزار روستا از مجموع ۱۰ هزار روستای هدف‌گذاری شده، این نوید را می‌دهد که برنامه‌های دولت در زمینه تأمین و مدیریت مصرف آب تحقق خواهد یافت.

رئیسی با تاکید بر اهمیت مدیریت کاهش و بهینه کردن مصرف آب کشاورزی در کنار افزایش بهره‌وری از آب مصرفی در این بخش از جمله با گسترش آبرسانی زیرسطحی اظهار داشت: گسترش آبیاری زیرسطحی در بخش‌های مختلف کشور آغاز شده و نتایج قابل قبولی هم داشته است.

رئیس جمهور همچنین بر گسترش استفاده از پساب در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی که امکان استفاده از آن را دارند، تاکید کرد و گفت: بهره‌برداری از ۱۷ هزار میلیارد تومان پروژه که امروز انجام شد، نتیجه کار و تلاش جهادی و شبانه‌روزی مسئولان وزارت نیرو است و این امید را ایجاد می‌کند که ۱۹ هزار میلیارد تومان قرارداد جدیدی که در بخش استفاده از پساب در صنعت و کشاورزی امضا شد نیز هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

رئیسی با اشاره به آمار ارائه شده مبنی بر عبور حجم آبرسانی وزارت نیرو از یک میلیارد مترمکعب با وجود برنامه‌ریزی صورت گرفته برای آبرسانی ۷۰۰ میلیون مترمکعب، ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه خاطرنشان کرد: راه‌اندازی این مرکز پایش فاضلاب نیز از اقدامات ضروری برای رصد و مدیریت مصرف و تصفیه فاضلاب بود که به حمدالله امروز به ثمر رسیده است.

رئیس جمهور با شکرگذاری به درگاه خداوند متعال برای بارش‌های اواخر سال گذشته و روزهای ابتدایی امسال گفت: اگر چه وضعیت منابع آبی با این بارش‌ها بهبود یافته اما این به معنای رفع همه کم‌آبی‌های کشور نیست و باید ضمن شکر به درگاه خداوند، مصرف بهینه آب با جدیت بیشتر دنبال شود؛ نباید اجازه دهیم در هیچ استانی از جمله تهران تنش آبی پیش بیاید.

در حال تکمیل