پلیس ترکیه معترضان را در «وان» با ماشین آب‌پاش متفرق کرد

تظاهرات گسترده در اعتراض به نتیجه انتخابات شهرداری ها در شهر وان ترکیه به مداخله پلیس انجامید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، تظاهرات گسترده در اعتراض به نتیجه انتخابات شهرداری ها در شهر وان ترکیه به مداخله پلیس انجامید.

با وجود ممنوعیت برگزاری تظاهرات گسترده در استان وان، هوادران عبدالله زیدان، نامزد پیروز در این استان امروز هم دست به اعتراض زدند. پلیس استان وان مجبور شد با ماشین های آب پاش تجمع معترضان را متفرق کند.

پیش از این رویترز گزارش داده بود که مقامات دولتی ترکیه روز سه‌شنبه مانع از تصدی شهردار تازه منتخب حزب طرفدار کردها در شهر وان شدند و از برگزاری مجدد رأی‌گیری در این شهر خبر دادند. منطقه‌ای که در آن حزب رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور حاکم در ترکیه در انتخابات شهرداری‌ها متحمل شکست شده است.

در جریان برگزاری انتخابات اخیر محلی و شهرداری‌ها در ترکیه، برای اولین بار در دو دهه گذشته، حزب عدالت و توسعه جایگاه نخست را از دست داده و از حیث میزان رأی، دومین حزب ترکیه است.

انتخابات شهرداری‌های ترکیه پایان یافته و برخلاف ادعاهای حزب عدالت و توسعه و دولت اردوغان، مردم حاضر نشدند یک بار دیگر به شهرداران حزب حاکم اعتماد کنند. مردم ترکیه با مشارکت ۷۷ درصدی در انتخابات دیروز، پایین‌ترین میزان مشارکت در ۲۰ سال گذشته را ثبت کردند. گفته می‌شود که تورم و فقر و نارضایتی از عملکرد دولت و حزب حاکم، مهمترین عامل مشارکت پایین بوده است.