نوروز ترکمنستانی برای تیم ملی فوتبال ایران با شیب ملایم جوانگرایی

تیم ملی فوتبال ایران در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ توانست به بخشی از نخستین هدف خود در مسیر راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۶ و اعمال جوانگرایی در ترکیب خود برسد.

مهر: نوروز ۱۴۰۳ در حالی زنگ استراحت برای فوتبال باشگاهی کشور را به صدا در آورد که بازی‌های مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ که همراه با انتخابی صعود به دور نهایی جام ملت‌های ۲۰۲۷ آسیا نیز بود باعث شد تا شاگردان امیر قلعه نویی در اردو حاضر شده و هفت سین را دور هم بچینند.

سین سن کمرنگ شد

پس از عدم تحقق رؤیای قهرمانی تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا جوان گرایی تبدیل به اصلی ترین شعار امیر قلعه نویی برای تغییر نسل شد. او برای عبور از فشار انتقادها تصمیم گرفت نفراتی همچون امین حزباوی، سعید سحرخیزان، حسین گودرزی، مهدی لیموچی، جواد آقایی پور، محمد قربانی، آرشا شکوری و محمدرضا آزادی را در لیست جدید قرار دهد تا نشان دهد دیگر خبری از حضور چهره‌هایی همچون کریم انصاریفرد، وحید امیری و احسان حاج صفی نیست.

گرچه قلعه نویی بازیکنانی همچون شجاع خلیل زاده را با وجود بدرفتاری در مواجهه با خبرنگاران و داشتن سن و سال بالا به اردو دعوت کرد اما می‌توان این نکته‌های همچنان سیاه را به حساب شیب ملایم جوانگرایی اش که در مصاحبه‌های متعددش از آن یاد می‌کند، گذاشت و منتظر ادامه مسیر فرصت دهی به جوانان در اردوهای پیش روی تیم ملی ایران بود.

نوروز ترکمنستانی برای تیم ملی فوتبال ایران با شیب ملایم جوانگرایی

نوروز با ترکمن‌ها

ملی پوشان ایران دوم و هفتم فروردین ماه ۱۴۰۳ مقابل ترکمنستان در دور دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ قرار گرفتند. شاگردان امیر قلعه نویی در نخستین بازی میزبان حریفی بودند که سنت نوروز را در کشورش به خوبی اجرا می‌کند اما در این دیدار خبری از تعارف‌های مرسوم نوروز نبود تا تیم ملی ایران با پیروزی پنج بر صفر ترکمن‌ها را شکست دهد.

دومین دیدار نیز هفتم فروردین ماه در ورزشگاه کپه داغ عشق آباد برگزار شد. دیداری که در چمن مصنوعی نامرغوب برگزار شد اما شاگردان امیر قلعه نویی به لطف تک گل مهدی قایدی توانستند بار دیگر حریف خود را شکست داده و ضمن کسب نخستین پیروزی در تاریخ رویارویی دو تیم در شهر عشق آباد مجوز حضور در دور نهایی انتخابی جام جهانی را دریافت کنند. همچنین تیم ملی ایران توانست جواز حضور در دور نهایی جام ملت‌های ۲۰۲۷ آسیا را نیز که به میزبانی عربستان قرار است برگزار شود، کسب کند.

بهار خوش

تیم ملی ایران در مسیر همواره راحت و آسوده خود برای صعود به دور نهایی انتخابی جام جهانی توانست گام بردارد و خیلی زود مجوز حضور در دور بعدی را پیدا کند. حالا کادرفنی این تیم می‌تواند با فراغ بال دنبال انتخاب نفرات جدید برای حضور در اردوی خردادماه برای بازی با هنگ کنگ و ازبکستان باشد تا پوست اندازی در فوتبال بزرگسالان همه را امیدوار به تغییرات جدی در نتیجه گیری این تیم کند.

تیم ملی ایران ۱۷ و ۲۲ خردادماه سال جاری به ترتیب مقابل هنگ کنگ و ازبکستان بازی خواهد کرد.