ناامیدی تیم‌های فوتبال لیورپول و بایرن مونیخ از جذب «ژابی آلونسو»

تیم های فوتبال لیورپول و بایرن مونیخ با وجود تمایل به جذب ژابی آلونسو، امیدی برای به خدمت گرفتن او ندارند.

مهر: تیم فوتبال بایرلورکوزن آلمان با هدایت «ژابی آلونسو» در فصل جاری بوندسلیگا آلمان عملکرد درخشانی از خود به نمایش گذاشته است و همین مساله موجب شده که باشگاه‌های مطرحی در جهان برای جذب ژابی آلونسو تلاش کنند.

آلونسو در اکتبر ۲۰۲۲ هدایت لورکوزن را که در منطقه سقوط قرار داشت برعهده گرفت و سپس این تیم را به مقام ششم رساند. او در ماه «می» قرارداد جدیدی تا پایان سال ۲۰۲۶ با این تیم امضا کرد.

در این فصل، لورکوزن در ۲۶ بازی بوندسلیگا تحت هدایت آلونسو شکست نخورده است و با ۱۰ امتیاز بیشتر نسبت به بایرن مونیخ در صدر جدول بوندسلیگا قرار دارد و در حالی که ۸ هفته به پایان لیگ باقی مانده ۲۲ برد و ۴ تساوی کسب کرده است.

یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول چند هفته قبل اعلام کرد که قصد دارد پس از ۹ سال حضور در این تیم، در پایان فصل آنفیلد را ترک کند. دستیار او، پپ لیندرز، در تلاش برای جانشینی کلوپ نیست زیرا او در فهرست نهایی هدایت آژاکس قرار دارد.

پس از آنکه یورگن کلوپ پایان همکاری خود با لیورپول را اعلام کرد آلونسو به جدی ترین گزینه برای هدایت لیورپول تبدیل شد. آلونسو بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ در ۲۱۰ بازی برای لیورپول انجام داد و قهرمان لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۵ و جام حذفی در سال ۲۰۰۶ شد. اما به گفته پایگاه خبری «theathletic» لیورپول به این نتیجه رسیده است که آلونسو در تابستان و پایان فصل قصد ندارد لورکوزن را ترک کند و باید به دنبال گزینه‌های دیگری به جز این مربی جوان باشند.

بایرن مونیخ هم از دیگر گزینه‌های جدی برای جذب آلونسو است چرا که توماس توخل قصد دارد در پایان فصل به همکاری خود با این تیم پایان دهد اما طبق اعلام «theathletic» بایرنی‌ها هم به شانس خود برای جذب آلونسو در تابستان امسال بدبین هستند. اولی هوینس، ربیس افتخاری بایرن مونیخ به علاقه باشگاه نسبت به جذب آلونسو اعتراف کرده بود اما بر این نکته تاکید کرد که معتقد است این مربی در لورکوزن باقی خواهد ماند.

«اولی هوینس» در این خصوص گفته است: با توجه به موفقیت‌های فعلی بایرلورکوزن، ژابی آلونسو تمایل بیشتری به ماندن در این تیم دارد زیرا او نمی‌خواهد به راحتی از موفقیت‌هایی که کسب کرده عبور کند.

آلونسو در دوران بازیگری هم عملکرد بسیار موفقی از خود به جا گذاشت. موفقیت‌های او از رئال سوسیداد شروع شد و با رافائل بنیتز در لیورپول و همچنین رئال مادرید اسپانیا تحت هدایت کارلو آنچلوتی و با پپ گواردیولا در بایرن مونیخ آلمان ادامه پیدا کرد.

او همچنین دو بار در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ قهرمان اروپا شد و در سال ۲۰۱۰ قهرمانی جام جهانی را با تیم ملی اسپانیا از آن خود کرد.

آلونسو پس از بازنشستگی در سال ۲۰۱۷ کار مربیگری را در تیم دوم رئال سوسیداد (B) در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد و سپس در اکتبر ۲۰۲۲ در اولین تجربه سرمربیگری به بایرلورکوزن رفت.