کرملین مقام ارشد اطلاعاتی مسکو را راهی پیونگ‌یانگ کرد!

خبرگزاری دولتی کره شمالی(KCNA) از سفر رییس سرویس اطلاعات خارجی روسیه به پیونگ‌یانگ خبر داد.

خبرگزاری مهر: براساس اعلام خبرگزاری دولتی کره شمالی، سرگئی ناریشکین، رییس سرویس اطلاعات خارجی روسیه در سفری دو روزه راهی پیونگ‌یانگ شد و با ری چانگ‌دائه، وزیر امنیت کشور کره شمالی دیدار کرد.

به نوشته رسانه کره شمالی، این سفر ۲۵ تا ۲۷ مارس انجام شد و ناریشکین در گفت‌وگو با «ری چانگ‌دائه» گزارشی درباره شرایط بین‌المللی و اوضاع منطقه ارائه داد و گزارش مشابهی دریافت کرد.

در بخش دیگری از گزارش KCNA آمده است که طرفین در این ملاقات به طور گسترده درباره مسائل عملی در راستای تقویت همکاری متقابل با هدف مقابله با تحرکات جاسوسی و دسیسه‌های روزافزون قدرت‌های متخاصم، بحث و تبادل نظر کردند. این دیدار در حاشیه دیدار مقامات ارشد اطلاعاتی دو کشور و در فضایی «دوستانه و صمیمانه» صورت گرفت.

ناریشکین از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه است و پیشتر به عنوان رییس دفتر کرملین فعالیت می‌کرد و در ادامه سخنگوی مجلس سفلی پارلمان روسیه شد و از سال ۲۰۱۶ مدیریت سرویس امنیت خارجی مسکو را برعهده دارد.

به نوشته نیوزویک که این خبر را منتشر کرده است، سفرهای خارجی مقامات ارشد اطلاعاتی کشورها عموما با زمان واقعی سفر منتشر نمی‌شود مگر آنکه اهداف خاصی پشت پرده انتشار چنین اخباری وجود داشته باشد.

روابط راهبردی بین مسکو و پیونگ‌یانگ درست به روزهای نخستین جنگ سرد باز می‌گردد؛ زمانی که شوروی سابق به نخستین کشور، به طور رسمی جمهور دموکراتیک خلق کره را در سال ۱۹۴۸ به رسمیت شناخت و در ادامه نیز در جریان جنگ کره، پیونگ‌یانگ را از لحاظ نظامی پشتیبانی کرد. همچنین از آغاز جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ نیز روابط روسیه و کره شمالی افزایش پیدا کرده و این مساله، نگرانی غرب به ویژه آمریکا را به‌دنبال داشته است.