بومی‌سازی فن‌آوری‌های جدید در زنجیره آلومینیوم

رییس هیات عامل ایمیدرو درباره فن‌آوری‌های جدید در زنجیره آلومینیوم گفت: نخستین طرح تولید هیدرات‌های ویژه در ایران و خاورمیانه با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریالی وارد مدار تولید شد.

خبرگزاری مهر: محمدرضا موثقی‌نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت عامل ایمیدرو، درباره فن‌آوری‌های جدید در زنجیره آلومینیوم گفت: نخستین طرح تولید هیدرات‌های ویژه در ایران و خاورمیانه با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریالی و اشتغال ۱۱۰ نفری وارد مدار تولید شده است.

به گفته وی، تکنولوژی ساخت این واحد، بومی و برای نخستین بار است که در کشور اجرا و راه اندازی می‌شود. افتتاح فاز نخست واحد فیلتراسیون گِل قرمز شرکت آلومینای ایران (جاجرم)، دستاورد دیگر فن‌آوری در زنجیره آلومینیوم به شمار می‌آید. در این طرح ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو در ادامه یادآور شد: در بخش معدن نیز عملیات اجرایی کارخانه‌های «فلوتاسیون مس-طلا» شادان و نیز «فرآوری طلا» خونیک در استان خراسان جنوبی آغاز شد.

وی افزود: در زنجیره مس نیز استخراج پیش باطله‌برداری از معدن سریدون در سرچشمه شهرستان رفسنجان، شروع شد. این معدن با ذخیره یک میلیارد تنی ماده معدنی مس، ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری داشته و برای بیش از ۴۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

موثقی‌نیا اضافه کرد: بهره‌برداری از معدن سریدون ۲۵ سال خواهد بود. همچنین «جانجا» معدن جدیدی که در جنوب شرقی ایران و در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، در سال‌های آتی، گرمابخش توسعه صنعت مس خواهد شد. این معدن اکنون مراحل اولیه معدن‌کاری را پشت سر می‌گذارد و سبب ساز توسعه و تحول در منطقه می‌شود.

توسعه زنجیره مس

وی به اهمیت توسعه زنجیره مس اشاره و اظهار کرد: در این حوزه شرکت توسعه زنجیره مس در آستانه رونمایی قرار دارد. این شرکت قرار است نقش آفرینی برجسته‌ای در بخش‌های بالادستی و پایین دستی صنعت مس داشته باشد. موضوع فوق با توجه به مصرف روزافزون فلز سرخ و اهمیت آن در صنایع پیشرفته و هوشمند، اهمیت دوچندانی می‌یابد.

اکتشاف

رئیس هیأت عامل ایمیدرو درباره عملکرد بخش اکتشاف اینگونه توضیح داد: از ابتدای سال تا پایان بهمن‌ماه، بیش از ۵۱۶ هزار متر حفاری اکتشافی صورت گرفته که این رقم ۱۳ درصد بیش از برنامه پیش بینی شده بوده است.

وی ادامه داد: در بخش حفاری اکتشافات نیز با هدف رفع کمبود نیروی ماهر در این حوزه، برگزاری نخستین دوره آموزش رایگان حفاری مغزه گیری اکتشافی برای توسعه معدن زغال سنگ کوهبنان (استان کرمان)، از دیگر فعالیت‌ها و اقدامات این سازمان به شمار می‌آید.

موثقی‌نیا همچنین گفت: برگزاری چهارمین جشنواره اینوماین (ایده‌های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی)، نخستین نمایشگاه بین‌المللی گوهرسنگ‌ها، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته، نخستین دوره مسابقات ملی گوهر تراشی از جمله اقداماتی بود که در حوزه گوهرسنگ‌ها برگزار شد.