نبود نظارت بر محتوای یک برنامه/اصرار بر هنجارشکنی در «فوتبال ۳۶۰»

ویدیویی هنجارشکنانه از برنامه «فوتبال ۳۶۰» در یکی دو روز اخیر در فضای مجازی بازتاب پیدا کرده اما نهاد نظارتی هنوز واکنشی نسبت به آن نداشته است.

مهر: در یکی دو روز اخیر ویدئویی از هنجار شکنی در برنامه اینترنتی «فوتبال ۳۶۰» تولید شده توسط عادل فردوسی پور در فضای مجازی بحث برانگیز شده است. در این ویدئو دختر علی دایی دقایقی به عنوان مهمان برنامه بدون حجاب سر حضور یافته است و فردوسی پور که به نظر می‌رسد هنجارشکنی را به عنوان روشی برای کنشگری اجتماعی برگزیده است برای تاکید بر نمایش این قبح شکنی به بهانه دلداری دختر نوجوان دست نوازش بر سرش می‌کشد.

یکی از مدیران ساترا به عنوان تنظیم گر محتوا در فضای صوت و تصویر فراگیر در پاسخ به پیگیری‌های خبرنگار مهر می‌گوید: برنامه اینترنتی «فوتبال ۳۶۰» متعلق به پلتفرم یا سکوی «فوتبال ۳۶۰» عادل فردوسی پور است که مجوز آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است، با توجه به اینکه تنظیم گری محتوای هر سکویی بر عهده نهادی است که مجوز آن سکو را صادر کرده است بنابراین تنظیم گری محتوایی این پلتفرم و برنامه‌های این سکو بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

پیگیری‌های خبرنگار مهر از مسؤولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای محتوای بازنشر شده در فضای مجازی ادامه دارد.

مطابق «آئین نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال» هرگونه فعالیت تجاری در زمینه تولید، تکثیر، توزیع و عرضه کالای شامل آثار دیداری و شنیداری از طریق سامانه‌های برخط، اعم از آنکه کالا، به صورت برخط بارگیری گردد یا پس از سفارش متقاضی، به وسیله پست، پیک یا سایر روش‌ها برای وی ارسال گردد، بدون اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع است.

از سوی دیگر بهتر بود پژمان جمشیدی هم با دیدن این قاب و چنین چیدمانی در صحنه حضور پیدا نمی‌کرد تا حضورش همراهی با این هنجارشکنی تعبیر نشود.