اروپا بدلیل مشکلات اقتصادی حمایت نظامی از اوکراین را متوقف می کند

نخست وزیر مجارستان می‌گوید که کشورهای اروپایی در نهایت به دلیل مصائب اقتصادی خود، از حمایت نظامی کی‌یف دست خواهند کشید.

به نقل از راشاتودی ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان با اشاره به تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد اروپا گفت که احتمالا کشورهای اروپایی به دلیل مشکلات اقتصادی خود در نهایت حمایت نظامی از اوکراین را متوقف خواهند کرد.

به گفته اوربان اگر یک مساله وجود داشته باشد که اروپایی‌ها را مجبور به بازنگری در موضع‌شان درباره جنگ کند وخیم‌تر شدن شرایط اقتصادی این قاره است. اکثر مردم اروپا درباره این موضوع با موضع ما موافقند و مشکلات اقتصادی می‌تواند این مردم را مجبور کند تا روی دولت‌شان اعمال فشار کنند.

وی گفت: وخیم شدن شرایط اقتصادی در غرب کشورها را مجبور خواهد کرد تا از صلح حمایت کنند.

نخست وزیر مجارستان می‌گوید که نتیجه انتخابات سال آینده آمریکا نیز می‌تواند موضع اروپا درباره این مساله را به شدت دستخوش تغییر کند. وی در این‌باره افزود: دو احتمال وجود دارد؛ نامزدهای ریاست جمهوری از جنگ حمایت یا پایان آن را اعلام کنند.

اوربان بر این باور است که رئیس جمهور آمریکا نسبتا قادر به «پایان بخشیدن به جنگ است.» البته به گفته او این بدان معنا نیست که اروپا باید «برای پایان جنگ منتظر یک پری با چوب جادو بماند!»

نخست وزیر مجارستان با انتقاد از رویکرد اروپای درباره جنگ گفت که «۱۸۱ میلیارد از پول اروپایی‌ها برای کی‌یف ارسال شده اما به صلح نزدیک نشده‌ایم»؛ البته مشخص نیست که منظور اوربان «دلار است یا یورو.»

براساس داده‌های مرتبط با حمایت نظامی و مالی از اوکراین که موسسه «کیِل برای اقتصاد جهانی» آن را منتشر کرده است موسسات و کشورهای اروپای حد فاصل ژانویه ۲۰۲۲ تا جولای ۲۰۲۳ در مجموع ۱۳۱.۹ میلیارد یورو به اوکراین کمک کرده‌اند.

انگلیس نروژ و سوئیس که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز در مجموع در همین بازه ۲۳.۳۱ میلیارد یورو به کی‌یف کمک کرده‌اند که مجموع کمک تخصیصی به اوکراین را به ۱۵۵.۲۱ میلیارد یورو می‌رساند.

اوربان همواره تاکید کرده است که غرب با حمایت تقابل نظامی روسیه و اوکراین اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود. به گفته او هیچ راه‌حل نظامی برای مناقشه وجود ندارد و آمریکا و متحدانش باید تسلیح کی‌یف را متوقف کرده و به دنبال صلح با روسیه باشند.