محمد بیرانوند جوان ترین تیرانداز حاضر در المپیک پاریس

با اعلام فدراسیون جهانی تیراندازی محمد بیرانوند به عنوان جوان ترین تیرانداز حاضر در المپیک پاریس معرفی شد.

مهر: لیست نهایی تیراندازان حاضر در المپیک ۲۰۲۴ پاریس توسط فدراسیون جهانی اعلام شد. بر این اساس ۳۴۰ تیرانداز از ۸۱ کشور و دو عضو دیگر از تیم پناهندگان کمیته بین المللی المپیک (IOC) در پاریس حضور خواهند داشت.

چین و هند با ۲۱ ورزشکار بیشترین تعداد نماینده در رشته تیراندازی را در المپیک ۲۰۲۴ پاریس دارند.

البته با توجه به اعلام برخی از کشورها، یک تیرانداز در دو بخش تیراندازی خواهد کرد که بر این اساس این ۳۴۲ ورزشکار در ۴۳۲ خط استارت شرکت خواهند کرد.

نینو سالوکوادزه، از گرجستان با ۵۵ سال در ماده تپانچه ۲۵ متر زنان در دهمین المپیک خود به صورت متوالی شرکت می کند و این تعداد حضور با رکورد یان میلار، سوارکاری از کانادا برابری می کند. سالوکوادزه همچنین در بازی‌های ریو ۲۰۱۶ عنوان اولین مادری را لقب گرفت که در همان تیم پسرش نیز حضور دارد.

این تیرانداز گرجستانی که مجموعه کاملی از مدال های المپیک را در اختیار دارد، مسن ترین ورزشکار تیراندازی در این بازی ها نخواهد بود بلکه لئونل مارتینز ۶۰ ساله از ونزوئلا عنوان مسن ترین تیرانداز این دوره را در اختیار دارد.

امیلی جاگی ۱۵ ساله که امسال در تفنگ ۵۰ متر سهمیه المپیک را کسب کرد و اگر تابستان امسال در پاریس مسابقه می داد، جوان ترین المپیکی ورزش تیراندازی می شد اما او جایی در تیم سوئیس نداشت و همراه این تیم در المپیک شرکت نمی کند به این ترتیب جوان ترین ورزشکار شرکت کننده در پاریس ۲۰۲۴، محمد بیرانوند ۱۵ ساله خواهد بود که سهمیه المپیک را برای ایران به دست آورد.