رویت ۳۶ جنگنده و کشتی نظامی ارتش چین در نزدیکی تایوان

وزارت دفاع منطقه تایوان از رویت ده‌ها جنگنده و کشتی نظامی ارتش چین در نزدیکی این جزیره خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فوکوس‌تایوان، وزارت دفاع منطقه خودمختار تایوان اعلام کرد امروز چهارشنبه ۳۶ جنگنده و کشتی نظامی ارتش چین از نزدیکی تایوان عبور کردند که ظاهراً در مسیر انجام رزمایش نظامی در غرب اقیانوس آرام بودند.

مقامات جزیره خودمختار تایوان روز شنبه نیز با ادعای توقیف یک قایق ماهیگیری متعلق به این جزیره توسط چین، از مقامات پکن خواستند تا این قایق و خدمه آن را آزاد کند!

گارد ساحلی تایوان مدعی شده که قایق تایوانی مذکور خارج از آب‌های تحت کنترل تایپه در کینمن، در حال صید ماهی مرکب بوده است که قایق‌های گارد ساحلی چین وارد آن شده و آن را توقیف کردند.

کینمن در نزدیکی شهرهای شیامن و کوآنژو چین واقع شده و تقریباً پنج کیلومتر با قلمروی اصلی چین فاصله دارد. گارد ساحلی چین تاکید کرده است که قایق تایوانی در زمان ممنوعیت ماهیگیری شناور بوده و مقامات این جزیره برای آزادی ماهیگیران و قایق توقیفی با پکن تماس برقرار کرده‌اند.

چین جزیره تایوان را بخشی از قلمروی خود می‌داند و از زمان روی کار آمدن «ویلیام لای» در ماه مه، فشارها بر این جزیره را تشدید و رئیس جدید تایوان را به «جدایی‌طلبی آشکار» متهم کرده است.