خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از نیجر نهایی شد

در نهایت پس از چهار ماه دولت آمریکا اعلام کرد که همه نیروهای نظامی این کشور به‌زودی خاک نیجر را ترک می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دولت آمریکا پس از اینکه بارها خروج نیروهای نظامی خود را از نیجر به تعویق انداخته بود اعلام کرد که به‌زودی تمام نیروهای نظامی خود را از این کشور خارج می‌کند.

واشنگتن ۴ ماه پس از اینکه دولت نیجر توافق امنیتی با آمریکا را لغو کرد، طرح‌های نحوه خروج نیروهای نظامی خود از نیجر را اعلام کرد.

ژنرال «کنت اکمن» یکی از فرمانده نیروی هوایی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «سی‌بی‌اس» اعلام کرد که اواخر این هفته ابتدا نیروهای نظامی آمریکا حاضر در یک «پایگاه کوچک» نیجر را ترک می‌کنند و سپس در ماه آگوست ۵۰۰ نظامی دیگر آمریکایی حاضر در یک مرکز نظارتی بزرگ نیجر را ترک خواهند کرد.

این پایگاه پهپادی که به نام «پایگاه هوایی ۲۰۱ نیجر» شناخته می‌شود، جنجال‌های پیرامون آن وجود داشت و گفته می‌شد به عنوان مرکز اصلی عملیات جاسوسی سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) فعالیت می‌کرد.

اواخر اسفند پارسال سخنگوی شورای نظامی حاکم در نیجر از اقدام این شورا در لغو فوری توافقنامه همکاری نظامی با آمریکا پس از گذشت نزدیک به ۱۲ سال از امضای آن میان دو کشور خبر داد.

شورای حاکم در نیجر یک روز پس از سفر سه روزه مقامات ارشد آمریکایی به نیامی، پایتخت این کشور توافقنامه همکاری نظامی (۲۰۱۲) خود با واشنگتن را «به طور یک جانبه» لغو کرد.

پایگاه خبری روسیا الیوم گزارش داد که شورای حاکم در نیجر موسوم به «شورای ملی حفاظت از میهن»، توافقنامه همکاری نظامی با واشنگتن را لغو کرده و حضور نیروهای آمریکایی در خاک نیجر را غیر قانونی و مغایر با منافع این کشور برشمرده است.

در همین ارتباط، آمادو عبدالرحمان، سخنگوی شورای موسوم به شورای محافظت از وطن با انتشار بیانیه‌ای که در تلویزیون ملی این کشور قرائت شد، گفت: «دولت نیجر با تمسک به آرمان‌ها و منافع ملی این کشور، با مسئولیت کامل خود تصمیم گرفته است به شکل فوری و یکجانبه توافق نظامی خود را درباره حضور نظامی نیروها و پرسنل اداری وابسته به وزارت دفاع آمریکا در خاک این کشور را لغو کند.»