پیشتازی حزب کارگر در انتخابات انگلیس

نتایج نظرسنجی‌های پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهد حزب محافظه کار پس از ۱۴ سال از قدرت در انگلیس کنار خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، درحالی مردم انگلیس برای انتخابات پارلمان و تعیین دولت آینده پای صندوق‌های رأی رفتند که حزب محافظه کار که اکنون ۱۴ سال زمام امور لندن را برعهده دارد در بدترین شرایط ممکن قرار دارد.

بر این اساس، نظرسنجی‌های انجام شده پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهد حزب کارگر، رقیب اصلی حزب حاکم از بالاترین اقبال برای تشکیل دولت آینده برخوردار است.

حزب راست میانه محافظه کار از سال ۲۰۱۰ قدرت را در انگلیس در دست دارد و موفق شده است طی ۳ انتخابات گذشته در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۷، و ۲۰۱۹ همچنان در قدرت باقی بماند. با این حال، نظرسنجی‌های پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهد این حزب تنها ۱۳۱ کرسی را در پارلمان کسب خواهد کرد. این در حالی است که در انتخابات قبلی آنها موفق به کسب ۳۴۶ کرسی شده بودند.

برآورد می‌شود حزب کارگر موفق به کسب ۴۱۰ کرسی در پارلمان انگلیس شود. بدین ترتیب کِر استارمر، رهبر حزب کارگر نخست وزیر آینده انگلیس خواهد بود.

نظام سیاسی در انگلیس پارلمانی است. در این نوع نظام، احزاب در انتخابات پارلمان نمایندگان خود در هر منطقه را معرفی کرده و هر حزبی که موفق به کسب اکثریت کرسی‌ها در پارلمان شود، کابینه آینده را تشکیل می‌دهد. در مواردی که هیچ حزبی موفق به کسب اکثریت نشود، چند حزب اقدام به تشکیل دولت ائتلافی می‌کنند.