اشتباه بزرگ پزشکیان/ وقتی تفاوت حجم با رشد نقدینگی را نمی داند

یک کارشناس اقتصادی گفت: آقای پزشکیان فرق بین حجم نقدینگی و رشد نقدینگی را نمی داند و افطرافیانش از جمله آقای طیب نیا نیز این موضوع را به این نامزد انتخابات منتقل کنکرده است.

حسین مقدمیان در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به نا آگاهی آقای پزشکیان به بدیهات علم اقتصاد گفت: در شرایطی که نرخ رشد نقدینگی ۲۳.۴ درصد در اسفند ۱۴۰۲ پایین‌ترین نرخ ۵ ساله خود را به ثبت رسانده است و نرخ تورم نقطه به نقطه از ۵۵ درصد در فروردین ۱۴۰۱ به ۳۰.۹ درصد در فروردین ۱۴۰۳ کاهش یافته است، اما پزشکیان در مناظرات شب گذشته دولت سیزدهم را به چاپ پول متهم کرد.

وی ادامه داد: عدم درک وی نسبت به تفاوت «حجم» نقدینگی و «رشد» نقدینگی منجر به بروز این اشتباه بزرگ شده است که نشان می‌دهد وی نسبت به مباحث ابتدایی علم اقتصاد نیز آشنایی ندارد و اطرافیانش نیز این موضوع را نمی‌دانند یا به وی درست منتقل نکرده اند.

مقدمیان ادامه داد: اشتباه اصلی پزشکیان در استناد به حجم نقدینگی به جای رشد آن است. اگر این گزاره را کارشناسانی که پزشکیان دائماً به آن‌ها ارجاع می‌دهد، به وی منتقل کرده‌اند باید در سواد علمی مدعیان کارشناسی اطرافیان پزشکیان شک کرد و نگران بود که حتی علم دانشجوی ترم یک اقتصاد را نیز ندارند.