اعطای دکترای افتخاری دانشگاه امام حسین (ع) به وزیر علوم کشور عراق

دکترای افتخاری دانشگاه جامع امام حسین (ع) با حضور اساتید و سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاورعالی مقام معظم رهبری به وزیر علوم عراق آقای «نعیم العبودی» اعطا شد.

مهر: عصر روز گذشته در مراسمی، دکترای افتخاری دانشگاه جامع امام حسین (ع) با حضور اساتید و سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاورعالی مقام معظم رهبری به وزیر علوم عراق آقای «نعیم العبودی» اعطا شد.

محمدرضا حسنی آهنگر در این مراسم گفت: با توجه به تجربه ۱۵ ساله دانشگاه امام حسین (ع) در رشته مطالعات بین الملل در مقطع دکترا و سفارش وزیر علوم کشورمان مبنی بر اینکه از فعالیت‌های موثر دکتر العبودی به دلیل ارتباطات خوبی که با ایران و کشورهای منطقه داشتند، استفاده شود، مقرر شد از تلاش‌های ایشان در جهت تعریف فعالیت‌های علمی مشترک، افزایش تبادل دانشجو میان دو کشور و سایر همکاری‌های دانشگاهی تقدیر شود. دانشگاه جامع امام‌حسین علیه السلام دکترای افتخاری مطالعات بین الملل خود را به ایشان اعطا کرد.

حسنی آهنگر افزود: در راستای دستورات مقام معظم رهبری و اجرایی کردن سفارشات شهید جمهور یکی‌از محورهای هفت گانه تحول این دانشگاه، بین‌المللی شدن و تعمیم این دانشگاه به سایر دانشگاه‌های کشور و جبهه مقاومت است.

در این مراسم وزیر علوم کشور عراق نیز با بیان اینکه ۱۰۰ هزار دانشجوی عراقی در ایران مشغول تحصیل هستند، گفت: به زودی برای اولین بار دانشکده هوش مصنوعی در دانشگاه بغداد تاسیس می‌شود و هم اکنون با وزارت علوم ایران در حال رایزنی جهت توسعه همکاری‌هایمان هستیم.

نعیم العبودی با بیان اینکه اگر این همکاری‌ها گسترش پیدا کند با هر چالشی در منطقه مقابله خواهیم کرد، گفت: برای اولین بار با دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار داد امضا کردیم تا دانشکده پزشکی مشترک در کربلا راه اندازی شد و دانشکده دیگری هم با همکاری دانشگاه‌های ایران در نجف راه اندازی می‌شود.

العبودی با بیان اینکه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ آموزش، خواسته و آرزوی جوانان عراق بود و به دلیل سیاست‌های عبث، بیهوده و تحریم‌های موجود بحث آموزش در عراق عقب افتاد، گفت: در کشور عراق دانشمندان و علمایی داریم که باید به آنان افتخار کنیم؛ چرا که می‌توانند چالش‌ها را حل کنند؛ کشوری که تاریخ دارد می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد.

وی اضافه کرد: گام اول ما در زمانی که وزارت علوم عراق را تحویل گرفتیم، تاسیس مجلس مشاوره‌ای بود که در آن به هویت عراق و ایران اهمیت دادیم و هویت اسلامی را که به سیره اهل بیت مرتبط است را بنا کردیم.

وزیر علوم عراق گفت: اکنون دانشگاه‌های عراق رتبه اول در میان کشورهای عربی و رتبه هفتم در میان سایر دانشگاه‌های جهان را داراست که این آغازی برای ورود دانشگاه‌های عراق به رنکینگ‌های بین المللی بود.

العبودی افزود: امروز بیش از هزار دانشجو از قاره‌های اروپا، آسیا و آفریقا در دانشگاه‌های عراقی مشغول تحصیل هستند و برای امسال نیز ۳ تا ۴ هزار نفر پذیرش خواهند شد.

وی با بیان اینکه مقالات علمی عراق نسبت به پارسال افزایش ۲۵ درصدی داشته است، گفت: کسب رتبه بندی‌های جهانی هدف غایی ما نیست، بلکه هدف ما ارتباط با دانشگاه‌های جهان و استفاده از دستاوردها و تجربه‌های دانشگاه‌های کشورهای منطقه و جهان است.

وزیر علوم عراق بیان کرد: در سیاست جدید خود ارتباط بین دانشگاه و حوزه علمیه در نجف برقرار شده و تالیفات بعضی از علما از جمله کتاب‌های شهید محمدباقرصدر در دانشگاه‌های ما تدریس خواهد شد.