جرم‌گیری هیچ تاثیر منفی بر مینا و ریشه دندان‌ها ندارد

یک متخصص بیماری‌های لثه گفت: جرم‌گیری هیچ اثر منفی بر مینا و ریشه دندان‌ها ندارد.

مهر نوشت: زهره طبیب زاده نوری، با عنوان این مطلب که بوی بد دهان علل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند پلاک میکروبی و جرم باشد، افزود: جرم‌گیری دندان‌ها و از بین بردن مشکلات لثه‌ای و ترمیم پوسیدگی‌های دندانی از مهم‌ترین راه‌های رفع بوی بد دهان است، درواقع جرم‌گیری به عنوان درمان مادر در دندانپزشکی تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از درمان‌های اولیه و مقدماتی برای تمام درمان‌های آینده دندانپزشکی، در صورتی‌که بیمار جرم دندانی داشته باشد، جرم گیری است.

طبیب زاده نوری گفت: اگر دندان بیماری جرم داشته باشد، باعث می‌شود که بافت‌های پشتیبانی کننده دندان که سلامت ریشه‌های دندان‌ها را تضمین می‌کنند آسیب ببینند، چرا که جرم باعث تجمع پلاک‌های میکروبی اطراف بافت‌های دندانی می‌شود و به تدریج باعث صدمه به سایر بافت‌های دندان نیز می‌شود.

وی افزود: اگر جرم‌گیری به درستی انجام شود، بافت‌های محافظی که در سطح ریشه هستند و در اثر جرم‌گیری از سطح ریشه برداشته می‌شوند به تدریج طی هفته‌های آتی و ماه‌های اول ترمیم می‌شوند و هیچ آسیبی به بافت‌های پشتیبان دندان وارد نمی‌شود.

این متخصص بیماری‌های لثه بیان کرد: زمانی که به بهداشت دندان توجهی نشود، جرم‌های دندان به مرور روی هم انباشته شده و حالت ناهموار و زبری ایجاد می‌کند در نتیجه میکروب‌های جدیدتر راحت‌تر رسوب کرده و تشکیل پلاک میکروبی بر روی جرم‌ها تسریع می‌شود و به سمت تحلیل ریشه می‌رود.

طبیب زاده نوری، زمان انجام جرم‌گیری را بسته به جرم تشکیل شده در دهان دانست و گفت: اگر فردی جرم تشکیل شده داشته باشد باید جرم را در اسرع وقت بردارد و در مقابل اگر فردی بهداشت دهان و دندان مناسبی دارد نیازی به جرم‌گیری ندارند.

وی درباره مراقبت از دندان، استفاده از مسواک و خمیردندان‌های مناسب اظهار کرد: مهم‌ترین وسیله‌ای که برای از بین بردن پلاک میکروبی وجود دارد، مسواک زدن به روش صحیح و با خمیر دندان مناسب است.

طبیب زاده نوری گفت: خمیردندان‌های سفید کننده به دلیل دارا بودن مواد ساینده معمولاً سطح تمیزتری را ایجاد می‌کنند و این در حالی است که لزوماً برای استفاده مداوم مناسب نیستد و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند.

وی، استفاده از مسواک‌های نرم و متوسط، نخ دندان و خمیر دندان معمولی با سایندگی کم را توصیه کرد.

طبیب‌زاده نوری با بیان اینکه آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است، گفت: جرم‌گیری معمولاً دردناک نیست ولی اگر آستانه تحمل درد بیمار پایین باشد و جرم‌گیری زیر لثه‌ها انجام شود ممکن است این عمل برای بیمار خوشایند نباشد، البته که در این موارد جرم‌گیری با بی‌حسی انجام می‌شود.

وی در خاتمه درباره روش بروساژ دندانی توضیح داد: یکی از روش‌های از بین بردن زردی و جرم‌های دندان بعد از جرم‌گیری، بروساژ است، بروساژ به برق انداختن دندان‌ها کمک می‌کند و روشی تکمیلی برای جرم‌گیری دندان‌ها است.