انتشار مقالات هسته‌ای جایگاه کشور را در جهان ارتقا داد

رییس دانشگاه شهیدبهشتی در مورد اهمیت انتشار مقالات هسته‌ای گفت: با برداشتن محدودیت انتشار مقالات هسته‌ای همه پذیرفتند که فعالیت علمی در این زمینه در کشور در حال انجام و پیشرفت کشور مشخص است.

خبرگزاری مهر: آیین تجلیل از سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی نمایه شده در پایگاهای معتبر بین‌المللی امروز شنبه ۹ تیرماه با حضور دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم، دکتر صمد نژاد ابراهیمی، مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی، دکتر محمد حسن زاده رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، دکتر محسن شریفی، مدیر کل سابق دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

دکتر سید محمود رضا آقامیری در این مراسم در مورد اهمیت مقالات علمی گفت: داشتن مقاله یک اعتبار برای کشور است ولی یک هدف نیست و وقتی تبدیل به یک هدف می‌شود، مشکلاتی ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به محاصره تبلیغاتی کشور گفت: به دلیل اینکه ما را محاصره تبلیغاتی می‌کنند، ما برای اثبات وجودمات در جهان، نیاز داریم مقالات و محصولاتمان را ارائه کنیم؛ بنابراین نمایه‌سازی بین‌المللی یک ضرورت است.

رییس دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: انتشار مقالات با این هدف است که ما در عرصه بین‌المللی عرض اندام کنیم و مقالات ما مورد رجوع در جهان قرار بگیرند.

وی به بیان تجربه خود در رشته علوم هسته‌ای پرداخت و گفت: تا سال ۲۰۰۶ به همکاران ما در دانشکده هسته‌ای می‌گفتند به خاطر مسائل امنیتی مقاله منتشر نکنید. همین موضوع سبب می‌شد که شناخت در مورد رشد علمی ما در این رشته مشخص نباشد. از یک زمانی به بعد این محدودیت‌ها برداشته شد.

وی افزود: با برداشتن این محدودیت ذهنیت عوض شد و همه پذیرفتند که فعالیت علمی در این زمینه در کشور در حال انجام است و پیشرفت کشور مشخص شد. این اتفاق سبب شد مسیر تغییر کند و حدود ۱۰ سال پیش، آژانس یکی از مسائلی که مورد توجه داد، مقالات ما بود.

آقامیری تاکید کرد: بنابراین موضوع جلسه امروز اهمیت زیادی دارد، چرا که می‌تواند نما و ویترین ما را در جهان متفاوت کند.