وضعیت نارنجی آلودگی هوای ۳ شهر خوزستان

اهواز – بر اساس آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور، هوای سه شهر خوزستان در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

مهر نوشت: بر اساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه ۲ تیرماه ۱۴۰۳، طبق اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون، وضعیت هوا در ایستگاه‌های نیوساید و پادادشهر در اهواز با شاخص ۱۲۲ و ۱۴۵، ماهشهر ۱۱۹ و هندیجان ۱۳۱ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

بر اساس این گزارش هوای شهرهای آبادان، اندیمشک، ایستگاه استانداری و حفاری در اهواز، ایذه، بهبهان، پتروشیمی مسجدسلیمان، حمیدیه، خرمشهر، دزفول، رامشیر، رامهرمز، شادگان، شوش، شوشتر، شرکت نفت مسجدسلیمان و هویزه به علت نبود آلودگی، قابل قبول اعلام شده است.

در این مدت هوای شهر امیدیه سالم و پاک گزارش شده است.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و… موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا «ناسالم» است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید این گونه فعالیت‌ها را کاهش دهند.

بر اساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.