نیکزاد: آیین‌نامه خودروهای کارکرده باید ابلاغ شود

نایب رئیس مجلس گفت: هنوز آیین‌نامه مرتبط با واردات خودروهای کارکرده توسط دولت ابلاغ نشده است و دلیل آن نیز کمبود منابع ارزی اعلام می‌شود که ما انتظار داریم به این موضوع رسیدگی شود.

مهر نوشت: علی نیکزاد در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی نحوه اجرای قانون ساماندهی بازار خودرو پس از استماع نظرات وزیر صمت و نمایندگان، گفت: درباره واردات خودروهای کارکرده علی‌رغم پیگیری‌های متعدد نظارتی مجلس هنوز آئین‌نامه مرتبط با واردات این خودروها توسط دولت ابلاغ نشده است و دلیل آن نیز کمبود منابع ارزی اعلام می‌شود که ما انتظار داریم به این موضوع رسیدگی شود.

وی اظهار کرد: نکته اول کیفیت خودرو است که لازم است ارتقای فناوری در بخش خودرو را شاهد باشیم و راهکار آن نیز اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی است. باید شرکت‌های دانش‌بنیان با شرکت‌های خودروسازی بزرگ کار کنند تا شاهد انتقال تکنولوژی به این حوزه باشیم.

نیکزاد تصریح کرد: اصلاح ساز و کار قیمت‌گذاری خودرو از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود. اکنون هم خودروساز ناراضی است و هم مردم ناراضی هستند. از سوی دیگر اجرای تعهد خودروسازان در عرضه خودرو اهمیت دارد و باید سر موعد خودروها را تحویل دهند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اولویت داشتن خودروهای برقی و هیبریدی موضوعی است که باید وزارت صمت با کمیسیون صنایع بنشینند و درباره آن هم‌افزایی داشته باشند. موضوع اسقاط خودرو از دیگر مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد. نمی‌شود ما اسقاط خودرو نداشته باشیم و روز به روز به تعداد خودروها اضافه شود. آنگاه بحث آلایندگی هوا و ناترازی بنزین چگونه حل خواهد شد؟ انتظار داریم یک تحول اساسی در حوزه خودرو به نفع مردم صورت گیرد.