تغییر قوانین کسب سهمیه را سخت کرد/ ملی‌پوشان خودشان را ثابت کردند

مربی تیم ملی تیراندازی با کمان ایران می‌گوید ملی پوشان ایران به دلیل تغییر قوانین فدراسیون جهانی سهمیه المپیک پاریس را از دست دادند.

مهر: آخرین مرحله از مسابقات کسب سهمیه المپیک در رشته تیراندازی با کمان در حالی در آنتالیای ترکیه پیگیری شد که در بخش بانوان و در مرحله مقدماتی تیم ریکرو بانوان با ترکیب حوریه حاحی‌حسینی، مبینا فلاح و یسنا پورماهانی با امتیاز ۱۹۵۵ در رده نهم قرار گرفت. ملی پوشان کشورمان در مرحله حذفی این مسابقات نیز به مصاف مغولستان، ایتالیا و چین رفتند اما در نهایت تیم ملی ریکرو بانوان در یک قدمی کسب سهمیه المپیک برابر کمانداران چین شکست خورد و به عنوان ششمی بسنده کرد.

تیم ملی ریکرو مردان نیز با ترکیب فائز محمدی، محمدحسین گلشنی و رضا شبانی در مرحله یک هشتم نهایی مسابقات کسب سهمیه المپیک در آنتالیای ترکیه با نتیجه ۵ بر ۴ و در تیر طلایی مقابل آلمان، یکی از قدرت‌های جهان شکست خورد و از صعود به جمع هشت تیم برتر مسابقات و صعود به المپیک پاریس بازماند.

عملکرد تیم‌ملی بانوان عالی بود

مهسا بدخشان، مربی تیم ملی تیراندازی با کمان ایران در گفت وگو با خبرنگار مهر، درخصوص عملکرد ملی پوشان کشورمان در کاپ جهانی ترکیه اظهار کرد: عملکرد دخترها بسیار عالی بود. آنها موفق شدند هم در بخش تیمی و هم در بخش انفرادی رکورد ایران را بزنند. تیم ملی بانوان ما در این رقابتها موفق شد در بین کشورهایی که تاکنون سهمیه بازی‌های المپیک پاریس را به دست نیاوردند جایگان نخست را کسب کند.

وی افزود: در جریان این مسابقات تیم بانوان ایران توانست به عنوان ششمی جهان دست پیدا کند که کار کوچکی نبود. آنها مقابل مغولستان و ایتالیا که یکی از شانس‌های مسلم کسب سهمیه المپیک بود به پیروزی رسیدند اما مقابل چین متاسفانه نتیجه را واگذار کردند و شانس حضور در پاریس را به این شکل در بخش تیمی از دست دادند. تیم بانوان ایران تا به امروز در بخش تیمی موفق به کسب سهمیه نشده است که اگر ما این اتفاق را رقم می‌زدیم تاریخ سازی کرده بودیم.

تغییر قوانین کسب سهمیه را سخت کرد/ ملی‌پوشان خودشان را ثابت کردند

شایستگی المپیکی شدن را داشتیم

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در این مسابقات چهار تیم اول سهمیه المپک را به دست می‌آوردند که دختران ما با وجود شایستگی که داشتند نتواستند در بین چهار تیم قرار بگیرند. متاسفانه توزیع سهمیه در رشته تیروکمان این دوره بسیار سخت شده است. ما امیدوار بودیم که بتوانی در بخش انفرادی انهم از طریق برترین تیم آسیا این سهمیه را به دست بیاوریم اما در جلسه روز قبل از آغاز بازی‌ها مشخص شد که سهمیه فقط به نفرات برتر رنکینگ جهانی تعلق خواهد گرفت. با این حال دختران ما دست از تلاش بر نداشتند و در پایان فلاح موفق شد ضمن کسب عنوان نایب قهرمانی سهمیه المپیک را هم از آن خود کند.

مربی تیم ملی تیراندازی با کمان گفت: بچه های ما در ۲ سال گذشته به دلیل اینکه در مسابقات کمی حضور داشتند متاسفانه نتواستند به امتیازهای لازم دست پیدا کنند و همین امر نیز باعث شد سهمیه از طریق رنکینگ را هم از دست بدهند.

بدخشان در پایان خاطر نشان کرد: تیم ملی بانوان ایران در این مسابقات بهترین عملکرد را داشت. در ۵ الی ۶ سال گذشته چه از نظر رکوردی و چه جایگاه ایران در این بخش هرگز در بین ۳۹ کشور موفق به حضور در جمع ۶ کشور برتر نشده بود. معتقدم هرچند دستمان از رسیدن به سهمیه المپیک کوتاه ماند ولی دختران ایران توانایی‌شان را به خوبی در این مسابقات به رقبای جهانی نشان دادند.