میزبان اجلاس اوکراین: روند صلح بدون روسیه ممکن نیست

رئیس جمهور سوئیس که کشورش میزبان کنفرانس صلح اوکراین است، تاکید کرد که روند صلح بدون مشارکت روسیه امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، ویولا امهرد، رئیس جمهور سوئیس که کشورش هم‌اکنون میزبان اجلاس صلح اوکراین است، می‌گوید که روند صلح در اوکراین به حضور و مشارکت روسیه نیاز دارد!

امهرد گفت: همه به خوبی می‌دانیم که روند صلح بدون روسیه ممکن نیست. رسیدن به راه‌حلی پایدار باید با مشارکت طرفین حاصل شود.

وی افزود: به همین دلیل، می‌خواهیم درباره چند و چون و همچنین شروطی که براساس آن بتوان روسیه را در این روند گنجاند، بحث و تبادل نظر کنیم.

رئیس جمهور سوئیس ادامه داد: ما اینجا اولین گام حیاتی را برمی‌داریم. به خودمان بستگی دارد که گام دوم هم متعاقب آن برداشته شود یا خیر.

سوئیس امروز و فردا در منطقه تفریحی «بورگن‌اشتوک» میزبان اجلاس صلح اوکراین است. بِرن بیش از ۱۶۰ هیأت دیپلماتیک را از جمله کشورهای جی ۷، جی ۲۰ و بریکس به این اجلاس دعوت کرده است. با این حال، برگزارکنندگان در آستانه این اجلاس اعلام کردند که همه این کشورها هیأت دیپلماتیک اعزام نخواهند کرد و ۹۰ کشور به‌علاوه منطقه خودمختار کوزوو در صربستان به همراه هشت سازمان بین‌المللی در آن حضور خواهند داشت. براساس فهرست، ۵۵ کشور، سران کشوری یا دولتی متبوع خود را اعزام کرده‌اند و تعداد کشورهای غربی از این حیث به مراتب بیشتر از سایرین است و در نتیجه، امید چندان زیادی را برای مذاکره و رایزنی متوازن باقی نمی‌گذارد.

روسیه در بین مدعوین نیست. اکثر کشورهایی که عضو سازمان ملل متحد هستند، هیأتی اعزام نکرده‌اند. برای مثال، چین در فهرست شرکت‌کنندگان نیست و برزیل صرفاً به عنوان یک ناظر حاضر شده است. جمهوری آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، ونزوئلا، مصر، ایران، چین، کوبا، نیکاراگوئه، پاکستان، سوریه اتیوپی و بسیاری کشورهای دیگر هم حاضر به حضور نشده‌اند!

قرار است در این کنفرانس سه موضوع شامل مسائل بشردوستانه، هسته‌ای و امنیت غذایی بررسی شود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیروز تاکید کرد که بدون مشارکت روسیه و گفتمان صریح، دستیابی به راه‌حلی صلح‌آمیز برای جنگ اوکراین غیرممکن است.